На Бугарија не и е важно кој зема Бугарски пасош, важно иѓ е да има постојано нови Бугари

Новинари на „Топ канал“ од Албанија си купиле бугарско потекло за 100 евра

Новинари на телевизијата „Топ чанел“ за потребите на истражувачка емисија „Фикс фаре“ успеале да купат потврда дека имаат...

Македонка Димкин / 22 декември, 2023 10:01

Директорката на одделот за државјанства при бугарското Министерство за правда, Матева, тврди дека државјанствата и фалсификат и легални морале да бидат потплатени со мито

Бандера во село близу Благоевград , „адресата“ на илјадници Македонци

Градоначалникот на Благоевград запиша една бандера како адреса за Македонците кои во процесот на натурализација во земјата...

Мартин Попоски / 18 декември, 2018 6:11

Власта во очај да го најде "виновникот" за бегството на Груевски, посочи на поседувањето бугарски пасош, бугарското министерство за правда со една реченица ги демантираше

Груевски нема бугарски пасош, ни легален ни купен

Владата во обидот да го прикрие процесот на бегство на поранешниот премиер на Македонија, влегува од замка во замка, дека...

Мартин Попоски / 15 ноември, 2018 9:53

Аферата купување на бугарски пасоши, како лавина почна да руши се пред себе, масовно се откриваат продавачите, но најавени се и огромни сакнции за купувачите на пасоши

Македонци со бугарски пасоши, заведени на адреса на гробишта во Софија

Аферата со лажните документи за бугарско потекло, во која и директно или индиректно се вмешани Македонци, ја тресе Бугарија...

Мирко Бачиќ / 5 ноември, 2018 8:03

Од државната агенција за Бугарите во странство уапсени директорот Петар Харалампиев и генералниот секретар Красимир Томов за примање мито за издавање бугарски пасоши

Дваесетмина уапсени за нелегално издавање пасоши во Бугарија

Бугарската полиција уапси повеќе од 20 лица откако изврши претрес во просториите на Државната агенција за Бугарите во странство. Меѓу...

Мирко Бачиќ / 31 октомври, 2018 7:56

Скандал кој ја разобличи Владата на Борисов, по 10 години бугарските органи на прогонот препознале енормно издавање бугарски пасоши на македонски државјани за пари

Нема веќе бугарски пасош за 5.000 евра, Борисов осомничен за малверзации

Бугарија по децениското масовно издавање фиктивни државјанства за патни исправи на Македонски граѓани, со откритие на векот,...

Мартин Попоски / 30 октомври, 2018 8:39

Бугарија повторно со изјави дека во Македонија се второ по големина малцинство

Јотова: “Во Македонија Бугарите се над 7% од населението”

Потпретседателката на Владата на Бугарија – Илијана Јотова –  започна со имплементирањето на Договорот кој со...

Мирко Бачиќ / 23 јули, 2018 8:56