Неделава беше договорено и Бугарската национална телевизија ќе се емитува во Македонија, а МРТ во Бугарија.

Бучковски: Уште три бугарски телевизии бараат да се емитуваат во Македонија

Имаме уште три барања за влез на бугарски приватни телевизии, ТВ Европа, ТВ Блумберг и Велнес ТВ, но тие се проверуваат во...

Перо Милчин / 6 февруари, 2021 18:59

Тој има добра волја, но јас мислам дека кај тие што го испраќаат нема добра волја. Зашто за 3,5 години не направија ништо и сега се надеваат на компромис од бугарска страна. А тоа нема да се случи.

Каракачанов пред средбата со Бучковски: Тој има добра волја, но оние кои го испраќаат немаат

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов во изјава за медиумите вчера ја најави средбата со пратеникот...

Перо Милчин / 12 јануари, 2021 7:31

Борисов по средбата со Бучковски, замина на Самитот на лидерите на Европската Унија во Брисел, каде проширувањето не е на агендата.

Борисов: Ни со Заев ни со Пендаровски никогаш не сме разговарале за идентитет или за јазик

Специјалниот претставник на РСМ за решавање на спорот со Бугарија, Владо Бучковски денеска оствари средба со бугарскиот...

Рејхан Бајрами / 10 декември, 2020 16:23

Тој во четврток ќе има средба и со бугарскиот претседател, Румен Радев.

Бучковски во Софија: Се среќава со Захариева, Борисов и Каракачанов

Владо Бучковски, денеска ќе ја оствари првата официјална посета на Софија откако е назначен за специјален претставник на...

Стојче Бушин / 9 декември, 2020 8:28

Вели дека нема простор за преговори за идентитет, ниту пак за Гоце Делчев кој се родил живеел и се борел за Македонија.

Димитриевски: Владата направи голем лапсус со изборот на Владо Бучковски

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски во вечерашното гостување на телевизија Сител рече дека Владата направила...

Рејхан Бајрами / 7 декември, 2020 5:26

Очекувам следниот месец да го именуваат Груевски за почесен министер за финансии.
Зошто да не?

Најчевска: Како може Бучковски како осуден криминалец кој се извлече од затворската казна да биде претставник со Бугарија?

Поранешниот премиер и министер, Владо Бучковски, ќе биде специјален претставник на македонската Влада за Бугарија, откако...

Рејхан Бајрами / 4 декември, 2020 3:47

Специјалниот претставник на Владата, поранешниот премиер Владо Бучковски, е убеден дека ќе се надмине спорот со Бугарија, но можеби не толку брзо колку што очекува јавноста.

Бучковски: Решение меѓу Скопје и Софија е можно без да се задира во македонскиот идентитет

Решение меѓу Скопје и Софија е можно без да се задира во македонскиот идентитет, но не во следните 7 дена. Ова е ставот на екс...

Сара Фемина / 3 декември, 2020 7:16

Верувам дека тоа ќе биде додадена вредност во напорите кои ги прави нашата Влада, да успееме да најдеме решение во духот на европските вредности.

Бучковски ексклузивно за ВОА – Ќе направиме сѐ да најдеме решение со Бугаријa

Владо Бучковски, новоименуваниот претставник на Владата за Бугарија, во ексклузивно интервју за Гласот на Америка вели...

Рејхан Бајрами / 2 декември, 2020 9:39