Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, утре треба да сведочи на Специјалниот суд за воените злосторства во Косово.

Османи: Ахмети е повикан во Хаг како сведок

Пред државни микрофони не одговарам на партиски прашања, но Али Ахмети е повикан во Хаг како сведок, истакна денеска министерот...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 11:29

ДУИ на предвремените парламентарни избори освои 15 мандати.

Османи: ДУИ треба да го добие мандатот и ние ќе одлучуваме која партија ќе влезе во нашата владина коалиција

Во изјава за грчки „Етнос“, вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, вели дека ДУИ е таа партија која ќе го бара мандатот...

Катерина Крстиќ / 20 јули, 2020 10:28

Османи вели дека овој втор пик на вирусот, не е поради тоа што не се почитуваат мерките туку за лажните вести кои беа пласирани на граѓаните.

Османи: На еден квадратен километар во Чаир живеат околу 20 илјади граѓани, затоа вирусот полесно се шири

Во вчерашното гостување во ТВ АЛФА, вицепремиерот и шеф на владиниот кризен штаб за справување со корона вирусот Бујар Османи,...

Катерина Крстиќ / 20 јуни, 2020 9:55

Тој потенцираше дека од нив 20 респиратори од норвешката Aмбасада, кои претходно беа земени во Турција, се повторно набавени и ќе пристигнат во земјава на 15 мај. Дополнителните 50 респиратори ќе пристигнат до крајот на овој месец, како и 20-те респиратори на ЕУ.

ОСМАНИ: ОБЕЗБЕДИВМЕ ВКУПНО 90 РЕСПИРАТОРИ-тоа е доволно за евентуален втор пик на коронавирус!

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на денешната прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана...

Катерина Крстиќ / 6 мај, 2020 17:16

Османи кој беше министер за здравство во периодот на пандемијата со свински грип истакна дека, по овој основ го советувал министерот Филипче. Османи кажа дека првата работа што му ја посочил на Филипче што сега треба да ја направат, како мала држава, е да се поврзат со големите држави, за во моментот кога ќе излезе вакцината, да може да ја купиме заедно.

Османи се сомнева во бројката на заболени од коронавирус: Сигурен сум дека бројот е поголем од 570!

Поранешниот министер за здравство и актуелен вицепремиер за европски прашања, Бујар Османи во емисијата “Клик Плус“ на...

Катерина Крстиќ / 7 април, 2020 12:01

Османи истакна дека ваквата помош е од големо значење за Македонија особено во овој моменто кога бројот на заразени од Коронавирус во земјава постојано расте.

Сијарто во работна посета на Македонија- со себе донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Денеска на скопскиот аеросром вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи го пречека унгарскиот министер за...

Катерина Крстиќ / 6 април, 2020 12:02

Османи за „Газета Експрес“ одговори дали ДУИ ќе оди сама на избори или ќе формира коалиција со која било друга албанска политичка партија?

Османи: ДУИ ќе се придржува до принципот „Победник со победник“

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, во ексклузивно интервју за „Газета Експрес“ изјави дека ДУИ ќе се трка...

Катерина Крстиќ / 23 јануари, 2020 11:46

Османи истакна дека така ќе се потврди досегашната доверба за демократскиот капацитет на земјата.

Османи: Владата ќе се фокусира на организирање фер, слободни и компетитивни избори

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска истакна дека во периодот кој следува Владата ќе се фокусира на организирање фер,...

Катерина Крстиќ / 10 јануари, 2020 10:43