За ваквиот Буџет во чии рамки се планирани околу 1.152.000.000 денари, гласаше мнозинството советници на вчерашната 51.

УСВОЕН Е БУЏЕТОТ НА КАРПОШ ЗА 2021 ГОДИНА

Капиталните инвестиции од областа на инфраструктурата, екологијата и енергетската ефикасност, како и подобрување на условите...

Перо Милчин / 29 декември, 2020 9:34

„Нашите планови се големи и амбициозни, без оглед на сериозноста на политичката и здравствената криза, како на меѓународно, така и на регионално ниво“, истакна Вучиќ, додавајќи дека целта е да се постигне раст на БДП од шест проценти во 2021 година.

ВУЧИЌ НАЈАВИ ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ: Просечната плата до крајот на 2021 година ќе биде 570 евра, а пензијата околу 270 евра

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска, презентирајќи ги плановите за 2021 година, дека просечната плата...

Мирко Бачиќ / 28 декември, 2020 17:21

Одговорот на последиците од пандемијата во земјата беше брз и значаен во поддршката на претпријатијата и вработените во најпогодените дејности и на ранливите категории на население.

ЗАЕВ: Со буџетот за 2021 ќе закрепнат одредени дејности во Македонија

Мнозинството во Собранието го изгласа Буџетот за 2021 година што го предложи Владата, буџет којшто е насочен кон исполнување...

Перо Милчин / 22 декември, 2020 9:48

На гласањето не присуствуваа пратениците од опозициските ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Собранието го усвои Буџетот за 2021 година: Вмро-Дпмне ја напушти салата, останаа празни столчиња

Со 62 гласа „ЗА“ Собранието пред доцна вечерва го донесе буџетот за наредната 2021 година. Собраниската сала  ја напуштија...

Рејхан Бајрами / 21 декември, 2020 5:52

Споредено со 2020 година, предложениот буџет на Град Скопје за 2021 година, се намалува за 8,5%.

Град Скопје го разгледа Предлог-буџетот за 2021. година, истиот намален од минатата година за 8,5%

ГРАД СКОПЈЕ ГО ПРОЕКТИРАШЕ БУЏЕТОТ ЗА 2021-ТА: НАМАЛУВАЊЕ НА СРЕДСТВАТА ПОРАДИ СВЕТСКАТА ПАНДЕМИЈА ОД КОВИД-19! На денешната...

Рејхан Бајрами / 17 декември, 2020 13:26

Од Армијата очекуваме многу, но државата сега знае тоа да го цени и да возврати. За нашата безбедност, вели министерката!

Буџетот за одбраната за 2021 продолжува да расте, вели Шеќеринска!

Буџетот за одбраната за 2021 продолжува да расте, вели минситерката за Одбрана Радмила, Шеќеринска! Таа вели дека за прв пат...

Рејхан Бајрами / 29 ноември, 2020 13:57

Расправата, согласно Деловникот на Собранието, во Комисијата може да трае до 10 работни дена, потоа со дополнување, доколку има прифатени амандмани, ќе се расправа на пленарна седница.

Догодина ќе се троши најголемиот Буџет во износ од 4 милијарди и 25 милиони евра

Следната недела почнува собраниската расправа по Предлог-буџетот за наредната година. Расправата почнува во матичната Комисија...

Рејхан Бајрами / 19 ноември, 2020 9:28

Владата согласно приоритетите се фокусира на имплементација на капиталните инфраструктурни проекти во патната и железничката инфраструктура, енергетската и комуналната инфраструктура, како и капитални инвестиции за подобрување на условите во здравствениот, образовниот и социјалниот систем, земјоделството, заштитата на животната средина!

Буџетот за 2021 е избалансиран, со фокус на здравствениот систем, економијата и капиталните инвестиции

Буџетот за 2021 е избалансиран, со фокус на здравствениот систем, економијата, капиталните инвестиции, системска функционалност...

Рејхан Бајрами / 12 ноември, 2020 7:19