Како што беше објавено во Виена, се дискутираше за испорака на руската вакцина, веднаш штом ќе биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

“СПУТНИК 5” ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО ЕУ: Курц и Путин разговараа за испорака на вакцини и идна соработка!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц разговараше со рускиот претседател Владимир Путин за испорака и заедничко производство...

Перо Милчин / 28 февруари, 2021 13:57

Сакам да потенцирам дека вакцинацијата е доброволна и сите кои што сакаат да се вакцинираат мора да пополнат формулар за вакцинација во кој ќе изразат желба и согласност за вакцинација.

ЗАМЕНИК МИНИСТЕРОТ Д-Р ХАСАНИ: ГИ ОХРАБРУВАМ СИТЕ ГРАЃАНИ ДА ГО СЛЕДАТ ПРИМЕРОТ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ И ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ

Според планот за имунизација против КОВИД-19, од вчера во модуларната болница на КИБФС во Скопје, започна вакцинација на здравствените...

Рејхан Бајрами / 24 февруари, 2021 19:41

Во среда ја почнуваме вакцинацијата со здравствените работници во модуларната болница во Клинички центар, изјави министерот за здравство, Венко Филипче од Табановце!

Филипче од Табановце: Во среда ја почнуваме вакцинацијата со здравствените работници

Пристигнаа 4680 од вкупно 8000 вакцини од компанијата Фајзер како поддршка од Владата на Република Србија. Во среда ја почнуваме...

Мирко Бачиќ / 14 февруари, 2021 11:30

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија во Гамалеја, рече дека...

Мирко Бачиќ / 12 февруари, 2021 22:03

Оваа вакцина се користи во голем број на други земји, изјави министерот Филипче!

Кинеската вакцина е класичен модел на вакцина добиена со технологија на ослабнување (инактивирање) на вирусот

Kинеската вакцина е класичен модел на вакцина добиена со технологија на ослабнување (инактивирање) на вирусот. Тоа е една...

Рејхан Бајрами / 7 февруари, 2021 17:43

-Постојат неколку типа на ХПВ вакцини, двовалентна, четиривалентна и деветовалентна. Секундарна превенција претставува скрининг за цервикален карцином. Скринингот се спроведува со правење на ПАП тест и/или ХПВ типизација, во зависност од скрининг програмата и политиката на земјата во која се изведува.

ПРИМАРНА ПРЕВЕНЦИЈА НА РАКОТ НА ГРЛО НА МАТКА Е ВАКЦИНАЦИЈАТА СО ХПВ ВАКЦИНА – ЈАНУАРИ ПОСВЕТЕН НА БОРБА ПРОТИВ РАКОТ НА ГРЛОТО НА МАТКАТА

Доктор Горан Димитров, претседател на Македонското здружение за цервикална патологија и колпоскопија потенцира дека примарната...

Перо Милчин / 31 јануари, 2021 17:02

„По завршувањето на главниот дел од масовната вакцинација во Русија, РДИФ може да ја снабди ЕУ со 100 милиони дози вакцина Спутник за 50 милиони луѓе во вториот квартал“, (ако ЕМА одобри), наведува РДИФ на Твитер.

ЕВРОПА ИЗВИСЕНА ЗА ВАКЦИНИ: Москва нуди 100 милиони дози вакцини

Русија може да и обезбеди на Европската унија 100 милиони дози од својата вакцина Спутник V против коронавирус во вториот квартал,...

Перо Милчин / 29 јануари, 2021 21:30

Земени се примероци и записи од фабриката, а понатамошен преглед ќе се изврши во наредните денови.

ЕУ испрати инспекција во фабриката на АстраЗенека: Брисел се сомнева дека производителот на вакцини ја кажува вистината

На барање на Европската унија, белгиската медицинска агенција започна истрага за фабриката АстраЗенека во близина на Брисел,...

Перо Милчин / 28 јануари, 2021 16:29