Првата личност што ја примила вакцината е Халер од Сиетл, 43-годишна мајка на две деца.

БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: Започна тестирањето на вакцината, 4 волонтери ја добија првата доза!

Тестирањето на вакцините против коронавирус започна вчера, а четворица волонтери ја примиле вакцината во постојаниот истражувачки...

Сара Фемина / 17 март, 2020 11:11

Експерименталната вакцина ќе биде тестирана на 45 волонтери, кои ќе добијат две дози со временска пауза од еден месец.

Доброволци ја примија првата експериментална вакцина против ковид-19

Американските доктори денес ја дадоа првата доза од експерименталната вакцина за новиот коронавирус Ковид-19. Со вакцинирање...

Македонка Димкин / 1:01

Во 2015 и 2018 година, CureVac доби финансиска поддршка за развојни проекти од инвестициската фирма Била и Мелинда Гејтс кога работеше на маларија и инјекции на грип.

САД со измама до ВАКЦИНА: Германија ги спречува да ги превземат испитувањата за КОРОНА!

Берлин се обидува да го спречи Вашингтон да ја убеди германската фирма за вакцини против коронавирус да ги пренесе своите...

Сара Фемина / 16 март, 2020 14:30

И покрај јасните симптоми, во Швајцарија само неколкумина се тестираат за вирусот корона . Експертите остро го критикуваат ова.

Страшно: Во Швајцарија девојка на средна возраст ОДБИЕНА НА КОРОНА ТЕСТ, еве зошто?

„Сестра ми е многу болна, има висока температура и постојано кашла. И беше земен примерок на крв, но не и беше направен тест...

Македонка Димкин / 14 март, 2020 16:37

Во предметот се испитуваа евентуални неправилности околу увозот, рокот на употреба и евентуално предизвикани штетни последици од вакцините. Дополнително за истиот настан кривична пријава поднесе и Здружението на граѓани за заштита на човековите права „Здравје со игла не влегува“ од Кичево.

МРП вакцините кои беа повлечени биле квалитетни- никој нема да одговара за погрешните налепниците

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Резолуција дека нема место за јавно–обвинителска...

Катерина Крстиќ / 28 февруари, 2020 12:07

Коронавирусот, сега има официјално име, COVID-19, наместо досегашното привремено 2019-nCoV. Именувањето го потврди денеска генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус.

Првата вакцина за смртоносниот коронавирус ќе биде готова за 18 месеци

За околу 18 месеци се очекува да биде произведена вакцина за новиот смртоносен коронавирус кој до сега однесе 1.017 животи а...

Катерина Крстиќ / 11 февруари, 2020 19:10

Во меѓувреме, бројот на случаи и смртни случаи се зголемува. Стапката на смртност од 4 проценти е значително помала отколку кај САРС (околу 11%), но е значително поголема отколку за сезонски грип А (околу 0,1%).

Научник пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирус: На светот црно му се пишува(ВИДЕО)

Бидејќи новиот коронавирус се шири низ Кина и светот, луѓето се прашуваат колку е навистина опасно. Кон крајот на 2019 година...

Сара Фемина / 24 јануари, 2020 22:07

Станува збор за вакцини од реномирани странски производители, меѓу кои 27.000 вакцини се од „Мајлон Абот“ (Mylon Abot), а 1.000 вакцини од „Санофи“ (Sanofi).

Почнува бесплатно вакцинирање против сезонски грип

Бесплатно вакцинирање против сезонски грип, со кое се опфатени постари лица на возраст над 65 години, бремени жени, деца на...

Катерина Крстиќ / 22 ноември, 2019 8:52