Директорката на републичкиот фонд за задравствено осигурување, Сања Радојевиќ Шкодриќ, вели дека планот е производството да се одвива во две фази.

Србија месечно ќе произведува три милиона дози од вакцината на „Sonopharm“

Почетокот на производството на кинеската вакцина против коронавирусот „Sinopharm“ во Србија се очекува од март следната година...

Перо Милчин / 4 декември, 2021 14:13

Со пополнување на формата се регистрирате за вакцинација директно во системот Мој Термин.

Започна пријавување за вакцинација од сезонски грип

Министерството за здравство и оваа година набави 40.000 дози четиритипни вакцини против сезонски грип за следните ризични...

Сара Фемина / 5 ноември, 2021 6:42

Заклучно со 25 октомври вкупно се вакцинирани 801.988 граѓани, ревакцинирани се 771.165 а трета доза примиле 15.851 граѓани. 54% од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирани, а 33% од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.589.004 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 7.739 дози вакцини, од кои 748 се аплицирани како прва доза, 1.629 се ревакцинирани,...

Мирко Бачиќ / 26 октомври, 2021 16:36

Согласно информациите, во земјава вакцинирани се 46 проценти од полнолетната популација. А пак дури, 74% од позитивните на Ковид-19 не биле вакцинирани.

Големи гужви пред вакциналните пунктови за трета доза на вакцина

Гужви има пред повеќето вакцинални пунктови за примање на трета доза на вакцина, пренесува „Телма“. Согласно информациите,...

Перо Милчин / 22 октомври, 2021 16:47

Како што јави дописникот на МИА од Белград, според порталот Врање њуз, прва доза вакцина во овој град е аплицирана на 13.657 македонски државјани, на 24.161 граѓанин на Врање и останати места во Србија и на девет државјани на БиХ.

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Од почетокот на вакцинацијата, па до вчера, во Спортската сала во Врање се вакцинирани вкупно 100.066 граѓани од Врање, од другите...

Сара Фемина / 16 октомври, 2021 14:06

За вакцините на „Модерна“ овој процент е 3,49 и 5,55 проценти за „Џонсон и Џонсон“.

„АстраЗенека“ предизвикала најмногу несакани ефекти во Австрија

Во Австрија најчести несакани ефекти предизвикала вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, а најмалку нус појави биле...

Сара Фемина / 1 октомври, 2021 6:19

Само со вакцинација, како што посочува Филипче, можеме да го сочуваме личното здравје, но и да дадеме придонес за зачувување на колективното.

Пристигнаа 110.612 вакцини на „Фајзер”

Денеска во нашата земја пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек”.  Пристигнатите вакцини, за кои...

Перо Милчин / 22 септември, 2021 17:53

Прва доза вакцина вчера примиле 2.955 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.062 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.465.229 дози вакцини, а ревакцинирани се 690.806 граѓани.

Во државата вкупно се аплицирани 1.465.229 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови...

Сара Фемина / 21 септември, 2021 11:35