Од почетокот на неговиот понтификат во 2013 година, Папата (83) ја истакна улогата на жените во црквата и општеството, редовно осудувајќи ги неправдите од кои тие се жртви.

Папа Франциск донесе историска одлука: За прв пат една жена ќе добие висока функција во Ватикан- еве за кого станува збор

Една жена ќе има висока функција во Ватикан за прв пат откако папата Фрањо, поглаварот на Римокатоличката црква, ја назначи...

admin@magazin / 17 јануари, 2020 16:50

Од петни жили се обидувале да ја снема Македонија, а со неа и Македонците

Документи од Светиот престол: Македонците за Ватикан биле Македонци и во 17 век!

Според документи на Светиот престол, во Македонија никогаш не живееле Бугари или Срби туку Македонци. Во фондот на Конгрегацијата...

admin@magazin / 24 март, 2019 16:27

Франциск поглаварот на Римокатоличката црква наредната година ќе ја посети Македонија.

Папата Франциск наредната година во посета на Македонија

На почетокот на 2019 година папата Франциск ќе посети неколку европски држави, меѓу кои на неговата листа се наоѓа и Република...

admin@magazin / 21 декември, 2018 9:40

Голем број на документи во архивите на Ватикан претставуваат впечатливи и интересни сведоштва за Македонија и Македонците

ФОТО: За Ватикан во Македонија живееле Македонци уште во 17 век

Според документите од архивата на Ватикан во Македонија никогаш не живееле Бугари или Срби, туку Македонци. Од документот...

Данаил Михајловски / 5 октомври, 2018 15:39

Илир Мета со Папата Франциско ќе разговараат на актуелни општествени теми и теми од верскиот живот, за Кардиналот Ернест Симони Трошани но и Светицата Мајка Тереза

Албанскиот претседател денес во посета на Ватикан

Шефот на албанската држава, Илир Мета, денес ќе оствари официјална посета на Ватикан, каде на посебна аудиенција ќе биде примен...

Мирко Бачиќ / 17 септември, 2018 6:43

Папата Франциско вети крај на сексуалните злоупотреби и заташкувања од католичките свештеници

Папата вети крај на педофилијата

Папата Франциско побара прошка за сексуалните злоупотреби од католичките свештеници признавајќи дека болката на жртвите...

Мирко Бачиќ / 21 август, 2018 10:37

По објавата на судот во Пенсилванија дека за 70 години 300 свештеници силувале над 1.000 деца со осуда за прв пат се огласи и Папата

Папата Франциско на страната на жртвите на свештеничката педофилија

Папата Франциско застана на страната на жртвите на повеќе од 300 свештеници обвинети за злоупотреба на деца во само една американска...

Мартин Попоски / 17 август, 2018 14:58