Горд сум што го претставувам првиот тим на високи службеници за комуникации во Белата куќа чии членови се сите жени.

Белета куќа ја чекаат нови промени: Бајден го претстави тимот за комуникации- за прв пат во историјата, сите членови се жени

Избраниот претседател на Соединетите држави, Џо Бајден, ги претстави кадровските решенија за членовите и советниците кои...

Мирко Бачиќ / 30 ноември, 2020 21:45

Тој е еден од низата македонски високообразовани кадри кои завршија во двете најмоќни банки во светот изминатите години.

Драган Тевдовски замина од Македонија- ќе работи во Вашингтон

Поранешниот министер за Драган Тевдовски, пред неколку дена ја напуштил Македонија. Според извори на Независен Весник, тој...

Катерина Крстиќ / 22 септември, 2020 22:10

Вучиќ вчера потпиша договор со Приштина за економска нормализација во Белата куќа, во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп, а денес зборуваше за деталите за ТВ Пинк.

ВУЧИЌ ОД ВАШИНГТОН: Се боревме за Србија – договорот е добар за двете страни, но ЕУ не е задоволна

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од Вашингтон се обрати на српските граѓани. Вучиќ вчера потпиша договор со Приштина...

Перо Милчин / 5 септември, 2020 21:19

Федералната полиција ја расчисти областа пред Белата куќа за да може американскиот претседател Доналд Трамп да оди по црквата „Свети Јован“, покрај седиштето на владата, за да се фотографира .

Игра на престолот во Вашингтон! Кој навистина има моќ, дали е ова малото кралство на Трамп?

Главниот град на САД не е дел од сојузната американска држава. Тие посебни околности, за време на протестот, доведоа до расправија...

Катерина Крстиќ / 5 јуни, 2020 11:00

Американците кои ги испразниле своите полици од тоалетна хартија и конзерви, исто така ги испразниле оние со пиштоли, бидејќи продажбата е зголемена за скоро 300 проценти од почетокот на пандемијата во Соединетите држави. Ако некој кива или кашла, не е важно дали е бел или има потекло од Азија, пишува Еурактив.хр

КОРОНАВИРУСОТ БИОЛОШКО ОРУЖЈЕ ВО РАЦЕТЕ НА ТЕРОРИСТИТЕ: Вашингтон со итни мерки, се појачува системот за одбрана!

Џорџ Фалкон (50) влегол во продавница во Њу Џерси во неделата попладне и намерно се искашлил према продавачка по што се смеел...

Катерина Крстиќ / 28 март, 2020 11:21

Експерименталната вакцина ќе биде тестирана на 45 волонтери, кои ќе добијат две дози со временска пауза од еден месец.

Доброволци ја примија првата експериментална вакцина против ковид-19

Американските доктори денес ја дадоа првата доза од експерименталната вакцина за новиот коронавирус Ковид-19. Со вакцинирање...

Македонка Димкин / 17 март, 2020 1:01

Дрвото до главниот влез во Белата куќа беше донесено со запрежна кола кои ја влечеа коњи, а додека пак членовите на воениот оркестар свиреа божиќна музика.

БОЖИЌНАТА ЕЛКА ПРИСТИГНА ВО БЕЛАТА КУЌА ВО ВАШИНГТОН!

Во Белата куќа денеска пристигна божиќната елка, а официјално ја прими првата дама Меланија Трамп. Дрвото до главниот влез...

Сара Фемина / 25 ноември, 2019 20:30

Дојде од позицијата амбасадор во Хаг, ја заврши “задачата“ со Преспанскиот договор и си заминува од Северна Македонија

Никола Димитров во јуни “си бега“ од земјата на која ѝ го смени името

Магазин дознава од дипломатски извори, дека министерот за надворешни работи Никола Димитров наскоро ќе ја напушти Македонија...

Данаил Михајловски / 7 мај, 2019 22:49