Изградбата на покриениот Градски пазар во Велес е од големо значење за регионалната економија бидејќи од него остваруваат егзистенција голем број земјоделци и трговци од целиот регион.

Велес ќе добие современ Градски пазар што е од големо значење за регионалната економија и за земјоделците

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска присуствуваше и се обрати на настан по повод старт...

Перо Милчин / 3 април, 2021 16:20

Причините за сообраќајката ќе бидат познати по извршениот увид од МВР.

Починат син и тешко повредена мајка по сообраќајна несреќа на патот Велес-Скопје

Едно лице почина, а едно е полесно повредено во сообраќајка на автопатот Велес-Скопје, по што сообраќајот беше три часа во...

Рејхан Бајрами / 10 јануари, 2021 15:01

Коцевски цел живот е активно во политиката, со исклучок од 2010 до 2017 кога се занимава и со приватен бизнис, како основач и управител на Друштвото за градежништво и консултантски услуги Афион-Велес.

Аце Коцевски заработи кривична пријава поради злоупотреба на службената положба и овластување

Група на жители на Велес поднесоа кривична пријава против Градоначалникот на Велес Аце Коцевски за сторена злоупотреба...

Стојче Бушин / 5 септември, 2020 8:20

„На 25.07.2020 околу 12.45 часот било пријавено дека пред зграда на ул.„Крсте Мисирков“ во Велес, Б.П.(46) од Велес се повредил при пад од дрво“.

Правобранителот Борче Пинев од Велес е починатиот дарител на органи

По пет дена лекување на КАРИЛ во Скопје вчера почина државниот правобранител за подрачје Велес, Борче Пинев. Тој се здоби...

Стојче Бушин / 31 јули, 2020 13:17

По цела година потрага по разрешениот судија и поранешен претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски, во Велес почна судењето за злоупотребите со АКМИС-от, но се прекина.

Почна судењето на Панчевски, одбраната бара укинување на притворот

Експретседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, седна на обвинителната клупа во Велешкиот суд. По цела година потрага...

Стојче Бушин / 24 јули, 2020 16:52

Неговата одбрана тврди дека до сега поканите не му биле уредно доставувани и нема основа за решение за притвор, како начин за негово обезбедување на рочиштата!

Официјално МВР со потерница го бара екс судијата Панчевски

На интернет страницата на Министерството за внатрешни работи (МВР) во делот потерници преку распишана национална потерница...

Стојче Бушин / 14 јули, 2020 16:54

Сакаме повторно да упатиме неколку прашања до градоначалникот Коцевски, за кои се надеваме дека наместо празни клевети, Велешани ќе добијат прецизни одговори.

Обвинителство отвори постапка за конфекцијата „Ју-ка” и покрај манипулациите на градоначалникот Коцевски!

Градоначалникот на општина Велес – Аце Коцевски, наместо да држи прес-конференции на кои спроведува интерна партиска агенда...

Стојче Бушин / 18 мај, 2020 11:34

Некои од работниците инсистираа на тоа дека сопственикот и градоначалникот се блиски пријатели и поради тоа тој работел без да се грижи за здравјето и животот на своите вработени, мислејќи само на својот профит.

ЛЕВИЦА: Дали конфекцијата „Ју-Ка“ градот Велес го претвара во ново жариште на пандемијата?

Во Велес се случува експлозија на новозаразени. Јавна тајна е дека огромниот број новозаболени лица во Велес најмногу се...

Стојче Бушин / 11 мај, 2020 14:58