Како што пишува во законите во Република Македонија, овие лица ако продолжат со обештетување на селаните и нивната имовина ке бидат соодветно санкционирани и изнесени пред судските органи!

СКАНДАЛ НА ВЕЛИГДЕН ВО ОРЛАНЦИ: Повторна интервенција на полицијата со истите граѓани кои пред неколку недели запалија голем дел од селото?

Денеска на најголемиот христијански празник Велигден во село Орланци, Кичевско се случи невиден скандал. Имено во текот...

Рејхан Бајрами / 2 мај, 2021 18:36

Нека постојано со нас биде присутна дарежливоста, добродушноста и искреноста. Како што Христијанството би било празно без христовото воскресение така би биле празни и нашите животи без љубов, сочувство, морал, споделување и благодарност.

Пендаровски го честита Велигден: Да шириме љубов и добра мисла и да му се радуваме на животот

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово...

Сара Фемина / 10:01

Точно на полноќ, биењето на камбанaта на македонските цркви ја најавија радосната вест за воскресението Христово.

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ: За многу години Македонци

Точно на полноќ, биењето на камбанaта на македонските цркви ја најавија  радосната вест за воскресението Христово. Воскресението...

Сара Фемина / 0:05

Оваа хуманитарна акција се организира како замена за традиционалната Ифтарска вечера, која и оваа година мора да биде изоставена поради пандемијата со корона вирусот.

Охрид денеска донираше 100 хуманитарни пакети на Исламската верска заедница за социјални семејства

Во духот на меѓусебното почитување, соживотот и заедничкото одбележување на верските празници, Општина Охрид денеска донираше...

Сара Фемина / 29 април, 2021 19:32

На овој ден се прави спомен на светото миење на нозете, Тајната вечера, предавањето на страшните тајни, Првосвештеничката натприродна молитва, и самото предавство на Христос.

ДЕНЕСКА Е ВЕЛИЧЕТВРТОК: Јуда му се приближи на Исуса Христа

Велики Четврток — ден од Страдалната Седмица. Според источното христијанство тој е шестти ден од Страсната Седмица, односно...

Сара Фемина / 7:27

Велигденско послание на г.г. Стефан и Синодот на МПЦ-ОА: Живееме во време на искушенија, да покажеме љубов и послушание, да се однесуваме одговорно за општото добро!

Велигденско послание на г.г. Стефан и Синодот на МПЦ-ОА

Велигденско послание на г.г. Стефан и Синодот на МПЦ-ОА: Живееме во време на искушенија, да покажеме љубов и послушание, да...

Сара Фемина / 7:19

03 мај (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Велики Петок е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија

30 април (петок), Велики Петок е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија! Министерството...

Сара Фемина / 26 април, 2021 15:14

Во четвртокот од таа последна недела на Христовиот живот на земјата беше востановена животоносната тајна на Црквата тајната на Евхаристијата.

Доаѓа Велики Четврток, ова се обичаите кои се изведуваат

Празникот Велики Четврток е еден од базичните настани за Црквата. Од понеделник се наоѓаме во средината на Страдалната седмица,...

Сара Фемина / 6:59