Тој смета дека следниот период ќе биде многу лош, бидејќи како што рече власта не изградила никакви искуства.

Марковски: Следува многу лош период- никако задолжителна вакцина!

Проф. д-р инфектолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски во вечерашното гостување Што не е јасно на ТВ Алфа, вели дека...

Катерина Крстиќ / 25 септември, 2020 22:50

Вело Марковски исто така истакна дека до сега требало да се направи и скрининг на деца.

Д-р Марковски: Високата смртност од ковид-19 е поради грешките во лекувањето

Вчера во изјава за Тв Сител, новиот член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, инфектологот Вело Марковски, истакна дека смртноста...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2020 10:22

Таа посочи дека Марковски јавно уште на самиот почеток на пандемијата повикуваше да се заразат што повеќе луѓе со коронвирусот, зборуваше дека вирусот не е опасен и дека студенти по медицина низ светот намерно се заразувале со Ковид-19.

Портпаролката на СДСМ го обвини Вело Марковски: Jавно ги поткопуваше мерките за заштита од ковид 19 и ширеше страв во јавноста

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска на денешноот обраќање пред новинарите рече дека новиот член на Извршниот комитет...

Катерина Крстиќ / 22 септември, 2020 19:41

Пред извесно време во интервју за Прес 24 Марковски говореше дека Владата неподготвено и неодговорно постапи од почетокот на пандемијата.

Истакнатиот епидемиолог Вело Марковски нов член во Извршен Комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчера го промовираше новиот извршен Комитет во кој е и истакнатиот инфектолог...

Катерина Крстиќ / 10:22

Според Марковски чудно е што овој вирус предизвикува некои промени во организмот досега непознати.

Д-р Марковски: Вакцината може да направи големи проблеми кај човек кој го прележал вирусот!

Во интервју за една српска телевизија, истакнатиот македонски инфектолог д-р Вело Марковски истакна дека фармацевтската...

Катерина Крстиќ / 28 август, 2020 11:01

Јасни, енергични неселективни мерки кои ќе важат за сите. Нема групирање или собирање на повеќе од 20 луѓе, и носење на заштитна маска во затворено, носење на заштитна маска на секаде на лица кои имаат симптоми или се чувствуваат болни. Сосема доволно за контролирање на пандемијата.

Вело Марковски: Паничната реакција со воведување на полициски час е само алиби!

Основните мерки за контрола на бројот на новозаболени со КОВИД-19 (по примерот на справување на епидемии со грип) се затворање...

Катерина Крстиќ / 21 јули, 2020 16:43

Доктор Марковски вели дека нема потреба од носење ракавици но стои на ставот дека маски треба да се носат дури и во случај кога нема пандемија, оној кој не се чувствува добро треба да носи маска за да не го зарази другиот.

Д-р Марковски: Не треба да бидеме заложници на овој вирус, треба да живееме нормално и да го прифатиме!

Во гостување во ТВ24 д-р Вело Марковски, и еден од најистакнатите инфектолзи во земјава, истакна дека се надева на тоа сите...

Катерина Крстиќ / 20 јули, 2020 10:20

Во оваа насока, професор Марковски потенцира дека доколку се развие вакцина пред пред 2022, тоа само ќе биде потврда на теориите на заговор дека со нејзиното производство е започнато пред да се појави болеста и пред да се прогласи пандемија со Ковид-19.

ВЕЛО МАРКОВСКИ: Вакцина против вирус не се прави за една година

Некој што веќе се изборил со корона вирусот, не може повторно да биде позитивен, смета инфектологот Вело Марковски, кој во...

Катерина Крстиќ / 3 јули, 2020 16:25