Писмото изобилува со политикантство и правни манипулации, што укажува на тоа дека Заев го третирал претседателот на Венецијанската комисија на ниво на претседателот на Кривичниот суд во Скопје, на кого може да му наложува барања, ургенции и да му праќа СМС пораки, напиша Милошоски.

Милошоски: ЗАЕВ се обидел ДА ЈА ИЗЛАЖЕ Венецијанската комисија!

ЗАЕВ се обидел да ја излаже Венецијанската комисија!, напиша на Фејсбук, пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. Документот...

Катерина Крстиќ / 20 декември, 2019 10:14

И вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска го повтори ставот дека мислењето на Венецијанската комисија ќе се почитува. Таа вели дека ќе го почекаат официјалниот извештај на Комисијата, ќе го анализираат мислењето, па ќе излезат со заеднички став.

Насилно донесениот закон , и покрај препораката на Венецијанската комисија Заев нема да го менува

Како што соопшти премиерот во заминување Зоран Заев, Законот за употреба на јазици нема да се менува и покрај препораките...

Весна Петровска / 13 декември, 2019 19:04

Да кажеме дека и мислењето е почитувано, а и граѓаните во оваа држава, без разлика дали се Македонци, Албанци или сите други, се позадоволни“, рече Шекеринска.

ШЕЌЕРИНСКА: Венецијанската комисија има полиберален став, ќе го разгледаме предлогот

Заменик – претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска, на денешната прес конференција истакна дека јазичните права се права...

Рејхан Бајрами / 8 декември, 2019 13:15

Комисијата констатира дека законот за јазиците не може да се смета за „некомплексен или за „не-екстензивен“ со оглед на фактот дека регулира област која фактички се однесува на целото општество

ОФИЦИЈАЛНО: Венецијанска комисија бара да се преиспита Законот за јазиците

Откако денес, на пленарна сесија, Венецијанската комисија и официјално го усвои мислењето за Законот за јазиците јавноста...

Сара Фемина / 6 декември, 2019 21:47

И ова високо советодавно тело на Советот на Европа смета дека бојкотот е граѓанско право на определба против

Венецијанска комисија: “И бојкотот е легитимно право!”

Бојкотирање на референдумот е демократско право на секој граѓанин според Венецијанската Комисија. Според нив немањето цензус...

Мирко Бачиќ / 20 август, 2018 7:49

Мислењето од Венецијанската комисија нема врска со изборни процеси

Превид или обид за манипулација со измените во Изборниот законик?

Претседателот на Собраниската комисија за европски прашања – пратеникот Артан Груби ќе треба итно да објасни дали во...

Мирко Бачиќ / 17 јули, 2018 15:08