Наместо да се бираат стручни и квалитетни медицински кадри, чија важност особено се докажа за време на здравствената криза, се бираат луѓе по желба на самиот директор, односно подобни послушници на една власт. Зошто ваквите законски одредби постојат и каде е транспарентноста на постапката, принципот на професионалност и квалитет?

Вработување на медицински лица мора да биде согласно стручноста, а не според желбите на директорите

Секојдневно до Левица пристигнуваат поплаки од невработени медицински лица, кои се разочарани од начинот на кој се врши...

Рејхан Бајрами / 9 јуни, 2021 8:49

Дали не е чесно во им на здравството Филипче да си даде оставка? Каде е неговиот морал? Треба ли Македнскиот народ да се плаши дека државав ја водат луѓе без морал?

Откако Магазин објави морбидни слики, Филипче испратил контрола

По барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска инспектори од Државниот здравствен и санитарен инспекторат...

Македонка Димкин / 25 ноември, 2020 10:11

Филипче посочи дека целиот стручен кадар, изминатиот период работеше за подготвување за есента, и рече дека нема да дозволи да се преоптовари здравствениот систем.

Филипче: Зголемениот број на заболени од Ковид 19 е доказ дека пристигна очекуваниот есенски бран!

По денешната бројка од 225 нови случаи на заболени од Ковид 19 и 8 смртни случаи, министерот за здравство Венко Филипче на својот...

Катерина Крстиќ / 6 октомври, 2020 22:47

Пак ќе воведувале, златните они,  вонредна состојба. Ама за сите други, освен за нив и за нивните пајташи и битанги. За нив вонредна состојба никогаш и немало.

ГЕРОСКИ: Заев и Филипче – ќе отвораат кафеани и ќе лумпуваат, ние ќе седиме дома?

Бараме одговорност од фраерите и од курназите, од тие кои со личен пример поттикнуваат неодговорно и ризично однесување...

Катерина Крстиќ / 5 октомври, 2020 10:13

Тој исто така потенцираше дека носењето на маска во училиште за кое многумина се сомневаа дека може да биде и ризично, не претставува никаков ризик за децата.

Филипче: Носењето маски во училиште не претставува никаков ризик за учениците!

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во гостување во Дневникот на телевизија Сител изјави дека превентивните мерки...

Катерина Крстиќ / 3 октомври, 2020 15:39

Имено министерот по завршување на средбата, за Сител информираше дека на средбата било договорено да ја следат состојбата во следните денови па потоа да се одлучува за можното воведување на рестрикции.

Филипче: Викендов ќе носиме одлука за воведување на нови мерки!

Министерот за здравство Венко Филипче и членовите на Комисијата за заштита од заразни болести, ја завршија средбата на која...

Катерина Крстиќ / 2 октомври, 2020 16:30

Главната медицинска сестра на скопската Инфективна клиника, заедно со уште две свои колешки, во време на пандемија дала отказ на работното место,

Филипче се сретна со медицинските сестри од Инфективна: По заслужениот одмор ќе најдеме решение!

Откако вчера на социјалните мрежи беше објавен документ од отказното решение на главната медицинска сестра на Инфективната...

Катерина Крстиќ / 30 септември, 2020 11:43

Министерот одговори на прашањето кое можеби и најмногу ги интересира грашаните, и рече дека за сега илипче не е планирано да се воведе полициски час на ниво на држава, без оглед на епидемиолошката слика. Тој посочи дека и натаму ќе продолжат да се казнуваат оние кои нема д аносат маска бидејќи за него е неприфатливо да не се почитуваат мерките.

Филипче во Топ Тема: Јануари ќе биде најризичен период за корона вирусот!

Најризичен период кој следува со корона вирусот е месец јануари, смета министерот за здравство Венко Филипче. Тој во вечерашната...

Катерина Крстиќ / 28 септември, 2020 21:54