Тој исто така потенцираше дека носењето на маска во училиште за кое многумина се сомневаа дека може да биде и ризично, не претставува никаков ризик за децата.

Филипче: Носењето маски во училиште не претставува никаков ризик за учениците!

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во гостување во Дневникот на телевизија Сител изјави дека превентивните мерки...

Катерина Крстиќ / 3 октомври, 2020 15:39

Имено министерот по завршување на средбата, за Сител информираше дека на средбата било договорено да ја следат состојбата во следните денови па потоа да се одлучува за можното воведување на рестрикции.

Филипче: Викендов ќе носиме одлука за воведување на нови мерки!

Министерот за здравство Венко Филипче и членовите на Комисијата за заштита од заразни болести, ја завршија средбата на која...

Катерина Крстиќ / 2 октомври, 2020 16:30

Главната медицинска сестра на скопската Инфективна клиника, заедно со уште две свои колешки, во време на пандемија дала отказ на работното место,

Филипче се сретна со медицинските сестри од Инфективна: По заслужениот одмор ќе најдеме решение!

Откако вчера на социјалните мрежи беше објавен документ од отказното решение на главната медицинска сестра на Инфективната...

Катерина Крстиќ / 30 септември, 2020 11:43

Министерот одговори на прашањето кое можеби и најмногу ги интересира грашаните, и рече дека за сега илипче не е планирано да се воведе полициски час на ниво на држава, без оглед на епидемиолошката слика. Тој посочи дека и натаму ќе продолжат да се казнуваат оние кои нема д аносат маска бидејќи за него е неприфатливо да не се почитуваат мерките.

Филипче во Топ Тема: Јануари ќе биде најризичен период за корона вирусот!

Најризичен период кој следува со корона вирусот е месец јануари, смета министерот за здравство Венко Филипче. Тој во вечерашната...

Катерина Крстиќ / 28 септември, 2020 21:54

Тој посочи дека зголемениот број на заболени од Ковид 19 всушност беше мал пик.

Филипче: Капацитетот во болниците е под контрола- бројот на заболени се намалува!

Во вечерашното гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма, министерот за здравство Венко Филипче рече дека бројот...

Катерина Крстиќ / 20:19

Министерот рече дека и покрај тоа што постојано се апелираше до граѓаните, сепак не се почитуваат мерките иако се знаат сериозните псоелдици од овој вирус.

Се влошува состојбата со Ковид 19- бројот на заболени на дневно ниво се зголемува!

Министерот за здравство Венко Филипче вчера посочи дека состојбата со Ковид-19 во земјава станува се полоша и истакна дека...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2020 10:33

Министерот посочи дека сите воведени мерки за заштита од Ковид-19 траеа доволно долго посочувајќи дека доволно траеше и продолжувањето на породилното отсуство, односно шест месеци.

Комисијата за здравство ќе ја разгледува можноста за целодневна настава во училиштата

Овој викенд Комисијата за здравство ќе ја разгледува можноста за целодневна настава во училиштата, информираше министерот...

Катерина Крстиќ / 19 септември, 2020 13:20

Пред неколку дена министерот соопшти дека заклучно до 23 септември пациентите треба да посетат специјалист за евентуално продолжување на боледувањето, што се пуштени дополнителни термини во Мој Термин и е-амбуланта, а по потреба рокот ќе биде пролонгиран.

Венко Филипче: Нема да се вратат сите хронично болни на работа- проценката ќе ја прави специјалист!

Во вчерашното гостување на Алсат Телевизија, министерот за здравство Венко Филипче говореше за враќањето на работа на хронично...

Катерина Крстиќ / 18 септември, 2020 12:19