Во болницата во Козле хоспитализирани се 3 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, 4 деца и 4 мајки суспектни на вирусот.

БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ БЛИЗУ 200, ПОЧИНАТИ 7 ЛИЦА: Филипче вели коронавирусот ќе трае и наредната година!

Во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19. Направените 1674 теста се преку:...

Катерина Крстиќ / 17 септември, 2020 16:50

Многу родители реагираа на одлуката за враќање на работните места, по што министерот истакна дека таа одлука е конечна, и дека најверојатно со вирусот ќе живееме и во текот на наредната година.

Филипче: Ќе живееме со вирусот веројатно и цела следна 2021 година

Во изјава за Канал 5, Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, истакна дека комисијата заедно со претставници на Министерството...

Катерина Крстиќ / 16 септември, 2020 22:53

Филипче рече дека се уште немаат доволно информации за тоа како коронавирусот влијае врз бремените жени, и поради тоа за нив останува на сила мерката трудниците да бидат ослободени од работа.

Филипче: Хронично болните да се вратат на работа- ако ги почитуваат протоколите на работното место нема да бидат во ризик!

Вчера министерот за здравство Венко Филипче ја коментираше одлуката на Комисијата за заразни болести хронично болните да...

Катерина Крстиќ / 8 септември, 2020 10:02

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14762, бројката на оздравени пациенти е 11965, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2191.

Регистрирани нови 166 случаи на Ковид 19- 224 оздравени пациенти!

Во последните 24 часа се направени 1756 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 46 -Куманово 17 -Дебар...

Катерина Крстиќ / 3 септември, 2020 19:34

Приемот на децата по воспитна група треба да биде со 10 минути временска разлика на влез, на кој задолжително е обележано растојание од 2 метра, а детето го спроведува еден родител кој секогаш носи заштитна маска.

Промовиран протоколот за градинките: Родителите ќе носат лекарска потврда

Министерот за здравство Венко Филипче истакна дека ќе се прави дезинфекција на просторот и дворовите на градинките и ќе...

Катерина Крстиќ / 18:12

Тој исто така потенцираше дека се очекуваше во текот на летото да се намали бројот на заболени од Ковид 19 но за жал тоа не се случи.

Венко Филипче: Вакцината за Ковид 19 нема да биде задолжителна!

Во вчерашното гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 телевизија, мнистерот за здравство Венко Филипче зборуваше...

Катерина Крстиќ / 10:45

На прес конференцијата Филипче посочи и дека Министерството нема можност да влијае врз, приватните оператори, но се бара правен механизам да се реагира.

Филипче: Да се навикнеме на новиот начин на живот додека не се пронајде вакцина!

Откако денеска Комисијата за заразни болести го објави протоколот за работа на училиштата во државава, се огласи и министерот...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 22:42

За време на наставата и одморите, со учениците задолжително е присутен класниот раководител/наставник и се грижи за почитување на физичка дистанца меѓу учениците.

Венко Филипче: Училиштата се отвораат, ова е протоколот за работа!

Комисијата за заразни болести изготви протоколи за одржување настава со физичко присуство во основните и средните учулишта,...

Катерина Крстиќ / 20:27