Стево Пендаровски, денеска испрати писмо до Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх, Вартоломеј, по повод почетокот на Новата црковна година.

Пендаровски до Вартоломеј: Употребете го своето апелационо право, нашите граѓани од православна христијанска вероисповед да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот на државата Стево Пендаровски, денеска испрати писмо до Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх,...

Катерина Крстиќ / 20 септември, 2020 9:03

Верниците го поминуваат овој ден кога Крстителот беше убиен во молитва, воздржаност и строг пост.

Денеска е Св. Јован Отсечен : Не јадете храна со црвена боја- строг пост

Денеска се празнува обезглавувањето на Свети Јован Крстител. Овој празник кај нас е познат и како есенски Свети Јован или...

Катерина Крстиќ / 11 септември, 2020 10:43

Кај православните цркви кои го користат јулијанскиот календар, оваа дата паѓа на 28 август, а на празникот му претходи 14-дневен пост.

УТРЕ ГО ПРАЗНУВАМЕ ГОЛЕМИОТ ПРАЗНИК ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА: Појдете во црква! Ова се обичаите за најголемиот женски празник!

Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица — значаен христијански празник кај православните, католиците и протестантите,...

Катерина Крстиќ / 27 август, 2020 22:14

Според Османи за олабавувањето на рестриктивните мерки ќе се одлучува понатаму, а воедно појасни и дека сето тоа ќе биде во консултација со стручни лица а не според некакви политички калкулации.

Османи: Државата да изготви мерки за заштита при верските обреди!

Вице премиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, кој воедно е и заменик-претседател на Владата рече дека се прават...

Катерина Крстиќ / 10 мај, 2020 16:44

Како што пренесоа Британските медиуми собирите на верниците во џамиите низ Техеран и неколку други поголеми градови , сè уште се забранети.

Во 180 градови низ Иран повторно отворени вратите на џамиите- дозволени верски собири!

Во 180 градови во Иран, иранската влада одобри повторно отворање на вратите на џамиите а со тоа и одобрување на верските собирања....

Катерина Крстиќ / 9 мај, 2020 19:11

На аеродромот во Скопје светиот оган беше дочекан од претставници на Владата и потоа предаден на Црквата.

АМИН БОЖЕ: Благодатниот оган пристигна во земјава (ВИДЕО ОД АЕРОДРОМОТ ВО СКОПЈЕ)

И покрај сложената ситуација поради распространувањето на вирусот Kовид-19 и затворените граници меѓу државите, во знак на...

Сара Фемина / 18 април, 2020 21:32

Причестувањето, според медиумите, било направено со една лажичка и чаша, а устата на сите им била избришана со иста салфетка!

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: И покрај забраната 70 верници се причестиле со една иста лажичка и чаша!

И покрај жалбите и молбите, во четвртокот наутро во Соборната црква во Пожаревац се одржа литургија, на која се собраа голем...

Перо Милчин / 15:49

Владата одлучила да го задолжи Министерството за внатрешни работи да ги интензивира контролите околу верските храмови за време на претстојниот празник. Имено за сега се знае дека на Велигднеските Воскресни Литургии во сабота навечер ќе бидат присутни само свештениците и новинарите.

Засилени полициски контроли околу црквите за Велигден!

Откако во земјава беше одлучено за време на велигденските празници граѓаните да бидат во карантин, заклучно од петок, Велики...

Катерина Крстиќ / 16 април, 2020 11:25