Директорот на ДПИ, Горан Трајковски се заблагодари до сите граѓани кои пријавуваат неправилности.

Инспекторите затворија уште пет маркети кои не ги почитуваат мерките

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) синоќа казни и стави клуч на врата на уште пет маркети во Кавадарци, Гостивар и Тетово...

Перо Милчин / 29 септември, 2023 6:09

Претседателот на државата Стево Пендаровски на 22 декември ќе го одржи своето годишно обраќање пред пратениците во Собранието на Република Македонија.

Пендаровски на 22 декември ќе се обрати во Парламентот

Пендаровски на 22 декември ќе се обрати во Парламентот! Претседателот на државата Стево Пендаровски на 22 декември ќе го одржи...

admin@magazin / 13 декември, 2022 10:58

Во оваа насока, пратениците на Левица поднесоа предлог-закон со кои требаше да се интервенира во профитот на банките што доаѓа од некаматни приходи, односно од провизии. Кога пратениците од СДС и ДУИ гласаа против ваквото законско решение, очекуван е нивниот отпор дополнително да го оданочат екстра профитот на банките, како што направија тоа дел од земјите на ЕУ.

​​​​​​Владата служи на олигархијата – нема данок на екстра профит

Хрватска е уште една земја – членка на ЕУ која ќе го оданочи екстра профитот, следејќи го примерот на Шпанија, што го поставува...

Перо Милчин / 21 ноември, 2022 15:03

Ислам Абази, гостиварскиот шеф на Вишото обвинителство победи на изборите за шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, дознава „А1он“. Тој доби 66 гласови од вкупно 160 обвинители кои можеа да гласаат. На второ место, со 64 гласови или два гласа помалку, заврши скопскиот обвинител Ермон Незири. Пребројувањето е завршено, а се очекува и официјално да се презентираат резултатите.

Добивај вести на вибер
dobivaj vesti na viber
За разлика од Незири и Абази, едноцифрен број на гласови има обвинителката Деса Пауновска од гостиварското вишо обвинителство и Вилма Русковска која досега беше шефица на обвинителството и бараше нов мандат добила над десет гласови.

Гостиварскиот обвинител Ислам Абази е непознат за јавноста дотолку повеќе што медиумите не можеа да најдат ниту фотографија од неговиот лик. Тој избегна и дебата во „А1он“, каде присуствуваа другите кандидати. Неговото оправдување беше дека има други обврски, а откако оставивме сам да одлучи кога може да дојде, тој не одговараше на пораките и повиците. Исто постапи и со другите медиуми, каде не одговараше на новинарски повици. За него, во јавноста се шпекулира дека зад кандидатурата за шеф стои ДУИ. Тој никогаш не одговори дали се точни овие шпекулации.

За разлика од Абази, неговиот противкандидат со кого водат тесна битка, Ермон Незири, во дебатата на „А1он“ ги кажа сите критики, планови и визија за Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Незири посочи дека 70-80 отсто е сигурен дека ќе победи на овие избори.

Ислам Абази е нов шеф на местото од Русковска, Незири има два гласа помалку

Ислам Абази, гостиварскиот шеф на Вишото обвинителство победи на изборите за шеф на Обвинителството за гонење организиран...

Едмонд Бекири / 7 ноември, 2022 18:02

Слична е ситуацијата и во Британија, па минатата недела курсот на фунтата потона за повеќе од 3 отсто, на 1,0840 долари, најниско ниво во последните 37 години.

Еврото нагло падна – далеку e под еден долар

НА ГЛОБАЛНИТЕ пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути силно порасна минатата недела бидејќи американскиот...

Перо Милчин / 25 септември, 2022 10:04

Од денеска литар дизел од 86 денари, колку што се продаваше вчера се продава за 95 денари, додека литар бензин од 97 денари се продава за 106.5 денари

И Германија ги намалува давачките за горивата, само Ковачевски и СДСМ го ограбуваат народот со висока акциза

Германија ги намалува давачките за горивата, само Ковачевски и СДСМ го ограбуваат народот со висока акциза.  Од денеска...

Мате Парлоф / 1 јуни, 2022 8:51

Борбата против криминалот и корупцијата даде резултати со подобрување на нашата позиција во извештаите на Транспаренси интернешнл, сега станавме земја во која има демократски услови, додека во минатото имаше недостато

Ковачевски: Во Македонија има стабилна економија

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски во интервју за европската телевизиска мрежа „Еуроњуз“...

Мате Парлоф / 3 април, 2022 17:58

На крај и Орце Камчев, по кумот на Груевски, Ристо Новачевски и по Ненад Јосифовиќ- пред судот рече дека неговата Орка учествувала во зделките со Сирах инжинеринг за да се прикрие вистинскиот сопственик на Плацевите на Водно, Никола Груевски.

Обвинетите во „Плацеви на Водно“ сведочеа дека целата операција ја организирал Груевски

Сите заедно учествувале во малверзациите со Плацевите на Водно, но обвинетите во случајот без Мијалков, сведочеа дека целата...

Перо Милчин / 24 март, 2022 19:51