Од вкупниот број, 3.985 луѓе се евакуирани од опколениот град Мариупол во градот Запорожје.

Украина: Евакуирани 7.295 луѓе, се праќаат 50 автобуси во Мариупол

Од украинските градови вчера преку хуманитарни коридори  беа евакуирани 7.295 луѓе, изјави потпретседателката на украинската...

Перо Милчин / 21 март, 2022 5:52

Указот на Зеленски ќе стапи во сила од денеска и ќе остане во сила се додека е прогласена вонредната состојба.

ЗЕЛЕНСКИ ГИ УКИНУВА ВИЗИТЕ ЗА СТРАНЦИ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски времено ги суспендира условите за влезна виза за сите странски државјани кои...

Рејхан Бајрами / 1 март, 2022 6:48

За двојните аршини на европската бирократија, говори фактот што Бугарија стана дел од Европската Унија, без никакви условувања за човекови права и слободи – иако бугарскиот Устав е дискриминаторски и не го признава македонското малцинство.

Ковачевски потврди дека промената на Уставот ќе стане дел од преговарачката рамка

После состанокот помеѓу премиерите на Македонија и Бугарија на безбедносната Конференција во Минхен, Кирил Петков најави...

Рејхан Бајрами / 22 февруари, 2022 17:44

Снимен е на аеродромот во Мелбурн во друштво на Горан Иванишевиќ и други луѓе кои се грижат за неговата кариера. Ѓоковиќ, според медиумите во регионот од Австралија ќе лета за Дубаи, каде потоа ќе се префрли на лет за Белград а утре претпладне го очекуваат во Србија

Ѓоковиќ ја напушти Австралија по судската одлука за депортација

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што...

Мирко Бачиќ / 16 јануари, 2022 14:46

Третата фирма е „Бест веј инвестмент ДОО Скопје“ која тргува со моторни горива.

Еве колку е богат Сашо Мијалков: Бензински пумпи, апартмани, станови, земјишта…

Имотот сопственост на фирмите на Сашо Мијалков и син му Јордан, но и фирмата каде ко-сопственик е Александар Ивановски-Теранова...

Перо Милчин / 10 јануари, 2022 12:31

Петре Шилегов од СДСМ има 37,13 проценти од гласовите, покражуваат податоците објавени на веб страницата на Државната изборна комисија за резултатите од гласањето на вториот круг од локалните избори.

ШУТ КАРТА ОД СКОПЈАНИ ЗА ШИЛЕГОВ: Арсовска во водство

Од обработени околу 13 проценти од избирачките места во Град Скопје води независната кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Данела...

admin@magazin / 31 октомври, 2021 20:17

Во Кавадарци очекувале две до три советнички места. Токму толку, колку да им ја расипеле математиката на двете големи партии. Тој потсети дека имаат 45 листи со кандидати за советници.

Апасиев очекува Левица да освои над шеесет советнички места на локалните избори

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев вчера во Кавадарци рече дека очекуваат преку шеесет советнички места,  во новите...

Мирко Бачиќ / 4 октомври, 2021 6:40

За вакцините на „Модерна“ овој процент е 3,49 и 5,55 проценти за „Џонсон и Џонсон“.

„АстраЗенека“ предизвикала најмногу несакани ефекти во Австрија

Во Австрија најчести несакани ефекти предизвикала вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, а најмалку нус појави биле...

admin@magazin / 1 октомври, 2021 6:19