Вакцината претходно беше одобрена за употреба кај деца постари од 12 години и во Соединетите Американски Држави и во европските земји

„Фајзер“ бара одобрување за употреба на вакцината кај деца на возраст од 5 до 11 години

„Фајзер“ бара одобрување за употреба на вакцината кај деца на возраст од 5 до 11 години! Фармацевтските компании „Фајзер“...

admin@magazin / 29 септември, 2021 7:26

Советничката од ВМРО ДПМНЕ, Анета Шандева Доневска рече дека предлогот потекува од советничката група на ВМРО ДПМНЕ.

Куманово ќе донира 100.000 денари за семејствата на жртвите од тетовската модуларна болница

Советот на Општина Куманово на вчерашната седница едногласно донесе одлука за давање на финансиска поддршка за семејствата...

Перо Милчин / 23 септември, 2021 4:16

За примена вакцина со единечна доза, мора да покажете дека сте ја примиле вакцината пред повеќе од 21 ден, но не повеќе од 360 дена пред пристигнувањето.

Нови Ковид-19 правила за влез во Швајцарија, Белгија и Австрија

Министерството за надворешни работи информира дека Швајцарија, Белгија и Австрија имаат нови КОВИД-19 правила за патници...

Перо Милчин / 17 септември, 2021 7:18

Снимките се вештачат и се очекува извештаите од нивната анализа да помогнат во расчистување на настанот.

Бројот на жртвите во пожарот порасна на 15

Обдукциите на сите 14 настрадани во пожарот во тетовската болница се готови, а на списокот на настрадани е внесена уште една,...

Рејхан Бајрами / 11 септември, 2021 8:32

Постапката за избор на раководно лице со јавното претпријатие е почната, но поради локалните избори одлуката е замрзната. Веднаш штом ќе дозволи Законот, изборот ќе биде направен“ велат од Комисијата за избор.

ПОВТОРНО ДЕБАКЛ НА ГРАДЕЊЕТО НА РЕГИОНАЛНА ДЕПОНИЈА

Регионалната депонија кај Мечкуевци наменета за 18-те општини од истокот и североистокот од државата ќе го почека крајот...

admin@magazin / 8 септември, 2021 19:54

Воедно се прави измена и се намалува бројот на пчелни семејства од 15 пчелни семејства на 5 пчелни семејства за производители кои имаат ограничени услови на производство.

Одлука за електронски картички (М-Смарт Кард) за ослободување од надомест за патарини за туристите од Србија

Владата на Република Македонија вчера ја одржа редовната 72-ра седница со повеќе точки на дневниот ред од својата програма...

Мирко Бачиќ / 26 мај, 2021 8:02

Оваа мерка има за цел да ја поддржи ликвидноста во стопанството и да ја стимулира инвестициската активност на компаниите, како и да сочува што повеќе работни места.

Продолжува поддршката за стопанството – бескаматни кредити од 10 милиони евра, со можност за грант до 50%

СДСМ и институциите што ги предводи креира и реализира навремени и сеопфатни економски мерки за поддршка и помош на домашната...

admin@magazin / 3 мај, 2021 9:16

Министерот за здравство, на фејсбук напиша дека досегашните мерки дале резулатат и епидемијата имала надолен тренд. Предупредува дека состојбата може да се дестабилизира ако во пресрет на празниците не се почитуваат мерките.

Ќе има ли рестрикции за Велигден – одлука се носи денеска

Истите рестриктивни мерки да важат уште една недела или полицискиот час да почнува од 20 или 21 часот, а да се отворат летните...

Рејхан Бајрами / 26 април, 2021 7:02