Максималните температури денес ќе бидат значително пониски за разлика од изминатите денови и истите ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 14 степени.

Врнежливо време и силен ветер

Под влијание на низок воздушен притисок и на влажна и студена воздушна маса од север, денес времето во Македонија ќе биде...

Мате Парлоф / 22 февруари, 2022 7:16

Ќе започне да дува северен ветер кој особено Долж Повардарието ќе биде и ЗАСИЛЕН по интензивет ( над 60 км/час).

ОД СЕВЕР КОН НАШАТА ТЕРИТОРИЈА СЕ СПУШТА СТУДЕН ФРОНТ – ЌЕ УСЛОВИ НОВИ ВРНЕЖИ, ГОЛЕМ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ И СИЛЕН ВЕТЕР

Во следните часови од север кон нашата територија ќе се спушта студен фронт кој ќе услови зголемување на облачноста и повремени...

Рејхан Бајрами / 13 јуни, 2021 16:18

Загадено е и во други градови низ државава, освен на планините каде воздухот е значително почист и посвеж.

СЕВЕРНИОТ ВЕТЕР ВО ПЕТОК ЌЕ ЈА НАМАЛИ ЗАГАДЕНОСТА НА ВОЗДУХОТ НИЗ КОТЛИНИТЕ – ДЕТАЛИ

Влеговме во период во кој загаденоста низ котлините забрзано расте, па така овие денови особено во Скопскиот регион е екстремно...

Перо Милчин / 29 октомври, 2020 7:09

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен.

ГРМЕЖИ И ЗАСИЛЕН ВЕТЕР: Нестабилно време во Македонија!

Во текот на денешниот ден времето во државава ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со појава на пороен...

Владо Марин / 9 јуни, 2020 9:15

„Поради потоплото време на кое бевме сведоци изминативе денови, утре е понекогаш возможно заради преминување на студениот фронт преку државата“, велат тие.

СТРАШНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: На Босна и се закануваат ветрови и до 100 км на час

По неколку дена невообичаено топло и сончево време за овој период од годината, метеоролозите најавија целосна промена и...

Рејхан Бајрами / 4 февруари, 2020 6:59

Во Јадранското подрачје се очекуваат обилни врнежи од дожд и засилен ветер во наредните два дена.

ИТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Балканот на удар на екстремни и нестабилни временски неприлики

Европската мрежа на метеоролошки станици издаде црвен метеоролошки аларм во Црна Гора и Босна и Херцеговина, додека во Хрватска...

Сара Фемина / 22 декември, 2019 11:38