Ние одбивме да преговараме за работи за кои не смее ни да се разговара! Преговори со ЕУ да, но не по цена на ревизија на македонскиот идентитет. Не под условите кои сега ги наметнува Бугарија.

ЗАЕВ: Ветото на Бугарија е неодговорна грешка

Премиерот Зоран Заев истакна разочарување од бугарското вето, и истакна дека однесувањето на Бугарија не е согласно европските...

Рејхан Бајрами / 9 декември, 2020 15:41

Бугарија на денешниот амбасадорски состанок повторила дека нема да даде зелено светло за Северна Македонија на идниот министерски состанок на 8 декември.

Лоша вест за Македонија: Брисел пресече оваа година нема преговори!

Повеќе високи дипломати од земји членки на ЕУ за МИА тврдат дека Македонија речиси сигурно ќе биде блокирана од страна на...

Македонка Димкин / 30 ноември, 2020 15:11

СМК смета дека Македонија треба веднаш и безрезервно да ги прекине разговорите со Бугарија по овие прашања, како што СДСМ го бојкотираше референдумот за територијалната организација на локалната самоуправа одржан на 7 ноември 2004 година, со слоганот “Некои прашања не заслужуваат одговор!

Македонија од држава ќе се претвори во територија без народ и историја, чии администратори ќе бидат Атина и Софија!

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС! ОСУДА НА БУГАРСКОТО ВЕТО ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА! Светскиот Македонски Конгрес ја осудува злоупотребата...

Перо Милчин / 20 ноември, 2020 6:06

Магазинот предупредува дека доколку Северна Македонија ја загуби европската перспектива, како во многу други случаи низ историјата на Балканот, радикалниот национализам може да ја втурне земјата кон насилство.

Шпигел: Бугарија го злоупотребува ветото за сопствени националистички кампањи

Бугарија наметнува еден нов преседан во политиката на проширување на ЕУ- таа го користи своето гледиште на историјата на...

Владо Марин / 19 ноември, 2020 7:36

Порача дека Бугарија е подготвена да ги продолжи разговорите, кога како што рече, дијалогот ќе се водел со желба и компромиси од двете страни.

ОФИЦИЈАЛНО: Бугарија стави вето за почеток на преговори на Македонија со ЕУ!

И официјално. Попладнево Бугарија стави вето на преговарачката рамка на Македонија, која и натаму, останува во чекалната...

Перо Милчин / 17 ноември, 2020 18:55

Ветото само ке биде континуитет на таквата катастрофална политика.“, напиша Георгиевски!

Љубчо Георгиевски: Ветото на Бугарија ќе биде континуитет на катастрофалната бугарска политика

Поранешниот македонски премиер, Љубчо Георгиевски на својот фејсбук-профил посочи напиша дека бугарското вето за македонските...

Рејхан Бајрами / 16 ноември, 2020 12:47

Слична порака имаше и Гир, кој посочи дека соживотот на јазиците во ЕУ е моќен симбол разноликоста на Унијата.

Објавени трите услови на Бугарија за страт на преговорите

“Официјален јазик на Република Северна Македонија“, а не „македонски јазик“, користење на официјалното уставно име на...

Перо Милчин / 7 ноември, 2020 16:49

Денеска во Брисел се одржува дискусија на амбасадорско ниво за преговарачката рамка за влез на Македонија во Европската унија.

ЛАДЕН ТУШ ЗА МАКЕДОНИЈА: Бугарија не “награди” со првата блокада

Денеска во Брисел се одржува дискусија на амбасадорско ниво за преговарачката рамка за влез на Македонија во Европската...

Перо Милчин / 6 ноември, 2020 15:50