Вчера Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупциј соопшти дека правното лице се сомничи дека сторило кривично дело „измама“ по член 247 став 8 во врска со став 4, врска со став 1 од Кривичниот законик.

Фросина Ременски ќе остане без пасошот- не смее да го напушта ниту домот

Обвинителката Вилма Рускоска вчера вечер изјави дека за пратеничката Фросина Ременски се преземени мерки на претпазливост....

Катерина Крстиќ / 10 октомври, 2019 10:14

Неофицијално, станува збор за осомничената Јасна Мандиќ, која, заедно со Миле Јовановски, се сопственици на телевизијата „1ТВ“. Првоосомничен е Боки 13, кој е во притвор од 15 јули за случајот „Рекет“.

Истрагата за Рекет се проширува на уште четири лица-осомничен и таткото на Боки 13, се бара притвор за Мандиќ

Покрај пратеничката Фросина Ташевска Ременски, осомничени во новата истрага на Обвинителството за организиран криминал...

Катерина Крстиќ / 9 октомври, 2019 16:02

Имено за Јанева ова ќе биде прв исказ како осомничена, бидејќи првиот пат даваше исказ во својство на сведок.

Катица Јанева во вторник на распит кај Рускоска- овој пат како осомничена за „Рекет“

Разрешената специјална обвинителка Катица Јанева овој вторник ќе дава исказ кај обвинителката Вилма Русковска за преметот...

Катерина Крстиќ / 21 септември, 2019 12:08

Вчера бизнисменот од кого беа земени 1.5 милиони евра бил повикан на дополнителен распит за случајот „Рекет“  по барање на обвинителката Рускоска која заедно со другите обвинители во истрагата сакале да добијат повеќе информации поради неодговорените прашања кои ги имале, а дополнителниот исказ на Камчев може да помогне во натамошниот тек на работата на обвинителите.

Камчев не посочил други политичари, освен премиерот Заев!

Бизнисменот Јордан Камчев не посочил политичари, освен премиерот Заев кај кого ја пријавил изнудата. Вчера Јордан Камчев...

Катерина Крстиќ / 27 август, 2019 16:16

Русковска на седницата ќе ги образложи причините за притворот на Јанева.

Русковска ги достави дополнителните списи за Јанева до Советот на јавни обвинители

Обвинителката Вилма Русковска пристигна во Советот на јавни обвинители каде денеска треба да се одлучува дали ќе почне постапката...

Катерина Крстиќ / 12:02

Инаку токму премиерот Зоран Заев се закани со тужба за новинарот и порталот Инфомакс кој го објавија неговото име како еден од лицата кои се вмешани во случајот Рекет, и повика Рускоска да ја потврди веродостојноста на записникот на Камчев кој осамна утринава.

Рускоска: Записникот од иcкaзот на Камчев е веродостоен

Обвинителкaта Вилма Рускоска , ексклузивно за новинарот Саше Димовски кој утрово стапил во контакт со неа за да ја запраша...

Катерина Крстиќ / 24 август, 2019 16:56

Таа одговарајќи на новинарско прашање потврди дека во СЈО имало бришење на компјутерите, како што претходно објави „360 степени“.

Рускоска потврди – во СЈО се бришеле компјутери

Откако беше донесена одлуката за 30 дневен притвор на специјалната јавна обвинителка во оставка Катиза Јанева, за медиумите...

Катерина Крстиќ / 23 август, 2019 10:54

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ поставуваат прашање до Рускоска: Дали „истрагата“ не се проширува бидејќи и самата знаеш дека доколку истата ги зафати пипците на октоподот, ќе се стигне до главата?

Зошто Русковска упорно го штити Зоран Заев кога сите го слушнаа неговото име во снимките од Ла Верита? 

Катица Јанева е рекетарот на Зоран Заев. Цела македонска јавност знае дека главата на октоподот е единствениот аболициран...

Катерина Крстиќ / 10:37