Се верувало дека тој ги штити лозјата и градините од разни штети и несреќи (болести, инсекти, градоносни облаци и сл.), поради што луѓето го славеле и во негова чест изведувале многу интересни обичаи.

ДЕНЕСКА Е СВЕТИ ТРИФУН, ЗАШТИТНИК НА ГРАДИНАРИТЕ И НА ЛОЗАРИТЕ

Денеска е Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја...

Перо Милчин / 14 февруари, 2021 11:25

Ваквиот концепт за развој успешно се применува во развиените земји од Западна Европа, а е резултат на соработката помеѓу науката, бизнисот и локалните институции.

„Тиквеш“ се вклучи во реализацијата на транснационален проект за поттикнување на локалниот економски развој

Преку партнерство со уште осум организации од четири европски земји, винарската визба „Тиквеш“ се вклучи во транснационалниот...

Сара Фемина / 9 ноември, 2020 16:30

Со лансирањето на новата амбалажа на овие две вина, „Тиквеш“ го збогатува веќе широкиот избор во својата палета, создавајќи нови навики во одговорната консумација на вината од оваа категорија, особено во топлите летни месеци.

Омилените „Смедеревка“ и „Розе“ на ВВ „Тиквеш“ отсега и во полулитарска амбалажа

Скопје, 02.07.2020 – Најпопуларните вина од сегментот на традиционални вина на винарницата „Тиквеш“ – „Смедеревка“ и „Розе“...

Владо Марин / 2 јули, 2020 22:58

Традиционално, на 14 февруари се врши обредното закројување на лозјето, а некои овој ден го сметаат за последен од зимските и за прв од пролетните празници.

ДЕНЕСКА Е СВ ТРИФУН ЧУВАРОТ НА ЛОЗЈАТА: Празникот на виното и градинарите

Православната црква го слави св. Трифун како поим за младост и доследност кон христијанските традиции. На иконите, тој е претставен...

Владо Марин / 14 февруари, 2020 7:21

Антоцијанините и другите пигментни хемикалии од големото семејство на полифеноли во пурпурното грозје се одговорни за различните нијанси на пурпурна боја во црвените вина.

ГРОЗЈЕ – природен лек за чистење на крвта

Грозје e плод на растението од родот Vitis (винова лоза) кое често се именува и како едно од 12 основни врсти на винови лози од...

Сара Фемина / 16 јануари, 2020 22:34

Душко Чифлиганец кој на Инстаграм се нарекува “Love gury” (љубовен водач) прикажува скапа амбалажа на вино со име “Чифлиганец” на која е напишано и името “Белведере”.

ЖИВОТ НА ВИСОКА НОГА: “ЗЕТОТ” на Вице Заев, Душко Чифлиганец, се пофали со скапо брендирано вино

Момчето на ќерката на братот на премиерот Заев, Вице Заев, и син на тајкунот Ванчо Чифлиганец на социјалните мрежи се пофали...

Сара Фемина / 27 декември, 2019 21:21

На гостите им биле понудени два вида англиски пенливи вина, како и црвено вино „Шато Лафит-Ротшилд“ од 1990 година, чие шише достигнува цена и до 1.395 фунти (1.600 евра).

Виното од 1.600 евра Трамп не го ни намириса: Еве што јадеше Доналд во Бакингемската палата!

На банкетот кој го приреди Кралицата Елизабета Втора, во чест на Американскиот претседател Доналд Трамп, гостите имале можност...

Сара Фемина / 4 јуни, 2019 10:58

Најексклузивните и најквалитетните вина на оваа винарница ќе се служат на свечениот ручек што ќе се организира во чест на папата.

Папата Франциск на свечениот ручек ќе пие Македонско вино. Еве за кое станува збор !

За време на посетата во Скопје, на Папата Франциск ќе му бидат послужени македонски вина на винарницата „Стоби“. И покрај...

Рејхан Бајрами / 3 мај, 2019 17:59