Како што беше истакнато на средбата заклучно до 23 овој месец, хронично болните имаат рок да посетат специјалист и да добијат потврда дека поради нивната дијагноза и состојба не можат да се вратат на работа, а поради тоа ќе бидат пуштени и дополнителни термини на „Мој Термин“. Доколку не добијат потврда до 23 септември, ќе има ново пролонгирање.

Пролонгиран рокот за враќање на работа на хронично болните

Иако на вчерашната трета седница на Влада, беше одлучено да се вратат на работа хронично болните, денеска по остварената...

Катерина Крстиќ / 10 септември, 2020 11:06

СЗО во понеделникот објави дека и натаму Северна и Јужна Америка се региони најтешко погодени од пандемијата, со половина од новозаразените над 1,7 милиони и 62 проценти од 39.240 смртни случаи потврдени минатата недела,како на последица на Ковид-19.

КОНЕЧНО ДОБРИ ВЕСТИ ОД СЗО: Опаѓа растот на нови случаи на Ковид-19 во светот

Вчера СЗО конечно соопшти добра вест во врска со пандемијата кија владее во светот. Имено од таму посочуваат дека иако сè...

Катерина Крстиќ / 26 август, 2020 10:03

Според Си-Ен-Ен, Бајден изјавил дека ќе биде подготвен да стори „се што е потребно за да спаси животи, затоа што како што изјавил не може да функционира земјата нормално сè додека не го доведеме вирусот под контрола“. Тој додаде дека начинот на кој сегашниот претседател на САД, републиканецот Доналд Трамп, ја управуваше државата во време на пандемијата е фундаментално погрешно.

БАЈДЕН ЗА БОРБАТА СО КОРОНАВИРУСОТ: Ќе ги затворам САД доколку научниците го препорачаат тоа

Џо Бајден, кандидатот на Американската демократска партија на претседателските избори што треба да се одржат во САД во ноември,...

Катерина Крстиќ / 23 август, 2020 14:47

Вчера, на четврти ден во Хрватска, беше срушен рекорд во бројот на ново заразени со вирусот.

Рекорден број на заразени во Ххрватска: Воведени нови епидемиолошки мерки, ќе траат 14 дена!

Како резултат на рекордното зголемување на бројот на заразени во Хрватска, на предлог на Службата за цивилна заштита на округот...

Сара Фемина / 14:15

Почитувани, вечерва ги добив резултатите од вториот тест на Ковид 19. Како и вчерашниот и денешниот е негативен.

Шилегов оздраве од коронаворисот: „Невидливиот противник е победен

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов со два негативни теста на коронавирус, утре се враќа на обврските. Тој оваа вест...

Стојче Бушин / 6 јули, 2020 22:39

Потоа, во јуни започна нов бран, кој не личи на првиот. Старите луѓе не се толку загрозени. Мене не ми личи на истиот вирус - изјави д-р Несторовиќ, истакнувајќи дека, сепак, оваа теза сè уште не е потврдена.

НОВ ТИВОК УБИЕЦ: Доктор Несторовиќ открива нов вирус- НЕ МИ ЛИЧИ НА ВИРУСОТ КОРОНА!

Пулмологот д-р Бранимир Несторовиќ изјави дека младите сега се разболуваат повеќе, што го поставува прашањето дали станува...

Рејхан Бајрами / 4 јули, 2020 14:28

Како што е наведено, носители на тој вирус се свињи, но научниците тврдат дека луѓето исто така можат да бидат заразени.

АЛАРМ! Кинезите открија нов вид на вирус: Агресивен, полесно се пренесува а може да предизвика и пандемија!

Кинеските научници идентификуваа нов вид вирус кој има пандемски потенцијал. Како што е наведено, носители на тој вирус се...

Катерина Крстиќ / 1 јули, 2020 12:04

Најголем дел од заразените се текстилни работнички, при што пет конфекции се затворени поради ескалирање на состојбата.

За експлозијата на вирусот во Штип единствено виновни се лакомите газди и власта која ги штити

Откако пред неколку дена пандемијата почна да се шири во една од текстилните фабрики во Штип, само за неколку дена вирусот...

Стојче Бушин / 3 јуни, 2020 7:18