Важни информации!

ВИРУСОЛОГ ТАЊА ЈОВАНОВИЌ: Во текот на летото ќе можеме да одиме на одмор, за време на процесот на вакцинација важно е да се носат маски

Вирологот и член на кризниот штаб во Србија Тања Јовановиќ, денес истакна дека очекува поповолна епидемиолошка состојба...

Сара Фемина / 1 февруари, 2021 15:40

Како што рече, станува збор за руски државјанин кој се вратил од Велика Британија, пренесува РИА Новости.

НОВ СОЈ НА ВИРУСОТ СТИГНА ВО РУСИЈА: Регистриран кај Русин кој се вратил од Велика Британија!

Првиот случај на новиот вид коронавирус кој првично беше откриен во Велика Британија е откриен во Русија, објави денеска...

Сара Фемина / 10 јануари, 2021 21:06

Тој на прес-конференцијата рече дека ваквиот развој на ситуацијата е уште позагрижувачки бидејќи новиот вид е уште полесен за пренесување и се чини дека може да продолжи да мутира, пренесува Sky News.

СВЕТОТ ВО ПАНИКА: Британија шокираше, откриена трета мутација на корона

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок денес потврди дека во Велика Британија се откриени два случаи на друг, нов вид...

Перо Милчин / 23 декември, 2020 20:16

Јавната регулаторна агенција Анвиса објави дека младиот човек (28) починал поради компликации од коронавирус.

БРИТАНСКАТА ВАКЦИНА Е СМРТОНОСНА: Волонтер (28) кој учествуваше во тестирањето на вакцината за корона почина

Волонтер од Бразил, кој учествуваше на Оксфорд тестот за вакцина за коронавирус, почина. Јавната регулаторна агенција Анвиса...

Владо Марин / 21 октомври, 2020 21:27

Гледате дека бројките се зголемени. Дебатата и дискусијата е отсјај на слободата и јас ја разбирам, но на крајот сепак најголема тежина има експертската дебата и одлуки!

Заев: Вирусот е лебдечки, стои на површината, при движење го креваме

– За најновите мерки што ги предлага Комисијата за заразни болести, Заев вели дека тие во најголем процент не се ништо...

Владо Марин / 20 октомври, 2020 22:59

Лекот наречен БO-112 го имитира РНК-вирусот и ги инфицира клетките на туморот, а моментно се прават тестирања на луѓе.

Направен вештачки вирус што уништува тумори?

Научници во лабораториски услови тестирале лек што дејствува како вештачки вирус што уништува тумори. Лекот наречен БO-112...

Македонка Димкин / 10:18

Тоа е двомесечно бебе кое според податоците од Министерството за здравство се заразило од близок член во семејството, поточно од неговата баба која живее во друг град.

Двомесечно бебе од Битола ПОЗИТИВНО НА КОРОНАВИРУС

Битола го доби најмалиот заразен жител со ковид-19, пренесува Сдк.мк! Тоа е двомесечно бебе кое според податоците од Министерството...

Владо Марин / 12 октомври, 2020 10:37

Како што беше истакнато на средбата заклучно до 23 овој месец, хронично болните имаат рок да посетат специјалист и да добијат потврда дека поради нивната дијагноза и состојба не можат да се вратат на работа, а поради тоа ќе бидат пуштени и дополнителни термини на „Мој Термин“. Доколку не добијат потврда до 23 септември, ќе има ново пролонгирање.

Пролонгиран рокот за враќање на работа на хронично болните

Иако на вчерашната трета седница на Влада, беше одлучено да се вратат на работа хронично болните, денеска по остварената...

Катерина Крстиќ / 10 септември, 2020 11:06