Така, некои во смесата додаваат мелени домати, некои моркови, а најчесто се користи модриот патлиџан како најефективен додаток на традиционалниот ајвар.

ТРАДИЦИОНАЛЕН МАКЕДОНСКИ АЈВАР СО МОДРИ ПАТЛИЏАНИ!

Ајвар е посебен вид на салата, направена од црвени пиперки. Ајварот е еден од највкусните специјалитети и најголемите тајни...

Сара Фемина / 24 септември, 2022 9:20

По печењето погачата обично загорува па се става сусам. И се сече.

ВЕЛИГДЕНСКА ПОГАЧА: Празнична трпеза за Велигден (РЕЦЕПТ-ВИДЕО)

Збогатете ја вашата Велигденска трпеза со оваа превкусна млечна погача. Погача е вид на леб во круг, кој во минатото секој...

Сара Фемина / 17 април, 2022 12:43

Рижото е секогаш одличен избор во оние моменти кога немате идеја што да зготвите...

Рецепт за вкусно рижото со печурки

Подгответе вкусен ручек за кратко време. Рижото е секогаш одличен избор во оние моменти кога немате идеја што да зготвите....

Едмонд Бекири / 18 март, 2022 4:05

Вкусен ручек за вашето семејство.

Вкусна зелка со мелено месо: Брзо е и лесно, еве што ви е потребно за да биде СОВРШЕНО!

Брзо и лесно за јадење од вообичаени состојки, што значи овие состојки се достапни преку целата година. Зелка е ливкасто зелено...

Сара Фемина / 17 март, 2022 16:03

Совршено одговара за макање со домашно лепче, после работниот ден.

Селско месо на Македонски традиционален начин

Направете вкусно селско месо за денешниот ручек, еве еден традиционален рецепт за подобар ручек. Заедно со тавче гравче,...

Сара Фемина / 12 декември, 2021 10:28