Во врска со тоа дали имаат неофицијални разговори околу новата Влада, Спасовски повтори дека СДСМ и коалицијата таквите разговори ќе ги почнат после празникот 2 Август. Тој даде и коментар за изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ дека е можно да се случат нови избори на есен.

Собранието се конституира во вторник, по Илинден и разговорите за влада

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи во вторник на пладне под посебни протоколи поради коронавирусот...

Катерина Крстиќ / 1 август, 2020 10:34

Според Милчин Владата која ќе се формира сега нема да има долг век. Тој истакна дека оваа влада ќе има проблем да функционира со овој распоред на гласовите.

Милчин: Членка на НАТО можевме да станеме и без промена на уставното име

Во гостувањето во емисијата Само Вистина, на Канал 5 телевизија поранешниот директор на Отворено општество во Македонија...

Катерина Крстиќ / 30 јули, 2020 8:33

Со оваа одлука на Владата се поништуваат 20 решенија за распоредување и наредбите за извршување на работни задачи, донесени од 11 јуни до 24 јули 2020 година, со што работниците ќе се вратат на претходните работни места на кои биле распоредени.

Заврши владината седница: Ова се најновите одлуки!

Владата на Република Македонија на денешната 78-ма седница, на предлог на Комисијата за заразни болести ги донесе Протоколот...

Стојче Бушин / 28 јули, 2020 16:20

Груби вели дека нема да дозволат да се вратат назад, без разлика дали се во позиција или во опозиција, па затоа истакна дека не доаѓа во предвид ДУИ да коалицира со Левица.

Груби: Секојдневно контактираме со СДСМ, не доаѓа во предвид коалиција со Левица!

Во интервју за албански „Шчип“,  организацискиот секретар на ДУИ, открива дека започнале разговорите за формирање на...

Катерина Крстиќ / 24 јули, 2020 10:02

Тој се осврна и на изјавата на лидерот на ДУИ Али Ахмети за време на интервјуто за шоуто „Пресинг“ каде рече дека навредите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека „Албанците се купуваат за пет долари“ се непростливи.

Миленко со своја математика: Пресмета и кажа зошто ВМРО може да прави влада

Новинарот Миленко Неделковски, направи анализа на минатонеделните избори и објаснува зошто ВМРО-ДПМНЕ може да формира Влада. Миленко...

Катерина Крстиќ / 22 јули, 2020 9:41

ДУИ на предвремените парламентарни избори освои 15 мандати.

Османи: ДУИ треба да го добие мандатот и ние ќе одлучуваме која партија ќе влезе во нашата владина коалиција

Во изјава за грчки „Етнос“, вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, вели дека ДУИ е таа партија која ќе го бара мандатот...

Катерина Крстиќ / 20 јули, 2020 10:28

Лидерот на СДСМ, не откри каде ќе летува годинава, но со оглед на пандемијата од коронавирус која владее најверојатно летото ќе го помине во Македонија, или пак во Албанија, бидејќи границите ни се отворени.

Заев заминува на одмор: Со семејството ќе одмараме- за Влада ќе разговараме после 2 август

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, од утре ќе оди на одмор. Тој за “Фокус” ја потврдува информацијата, а од СДСМ претходно информираа...

Катерина Крстиќ / 17 јули, 2020 16:52

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека ќе поднесат преговори до ДИК за изборите, но не кажа колку и на што ќе се однесуваат.

Мицкоски: Подготвени сме да преговараме со ДУИ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој вчеравечер по изборниот ден не ѝ се обрати на јавноста и денес за првпат...

Стојче Бушин / 6:58