Тој најави дека ќе разговара и со Македонската православна црква за поддршка во активностите за справување со енергетската криза. Целта е да се намали потрошувачката и да се ослободат повеќе количества на струја за индустријата.

Бектеши бара поддршка од ИВЗ и МПЦ за штедење струја

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска побара поддршка од поглаварот на Исламската верска заедница (ИЗВ), реисот...

Сара Фемина / 19 септември, 2022 17:52

Стафа беше именуван за државен правобранител на 22 август 2018 година од страна на Владата.

По Муареми и Русковска, владата го разреши државниот правобранител Фехми Стафа

Државниот правобранител Фехми Стафа е разрешен на денешната владина седница, потврдија за МИА владини извори. Стафа беше...

Мате Парлоф / 23 август, 2022 17:37

„Ако Европа не е подготвена да не прими нас, цивилизираните Македонци на цивилизиран и достоинствен начин таму каде што ни е местото, а тоа е во Европа, ќе почекаме за кога ќе дојдат

Мицкоски пред почетокот на собирот пред Владата: Македонскиот идентитет пред и над сѐ

Лидерот на опозицијата ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред почетокот на сенародниот протест „Ултиматум – Не благодарам“...

Перо Милчин / 2 јули, 2022 19:40

Бараме Владата со отворено писмо да побара извинувања од претставниците на ЕУ, кои македонскиот народ и јазик го нарекоа „северномакедонски“,

ВЛАДАТА, ЕУ И НАТО ПРЕКУ МОЛК ГИ ПОДДРЖУВААТ БУГАРСКИТЕ ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ КОН МАКЕДОНИЈА

Пред неколку дена од Народното Собрание на Република Бугарија беше испратена национал-шовинистичката порака со територијални...

Катерина Крстиќ / 27 јуни, 2022 17:57

Раководството на ДОМ едногласно донесе став дека овој предлог е неприфатлив и Владата треба да го отфрли.

Отворените прашања со Бугарија треба билатерално да се решаваат во добра волја, взаемна почит и согласно европските вредности. ДОМ останува на ставот дека за македонскиот јазик и идентитет не смее да се преговара.

Сметаме дека овој предлог ќе го претвори пристапниот процес за членство на Македонија во ЕУ во бескрајна агонија и го доведува во неизвесност и самото започнување на преговорите.

Доколку Владата го прифати овој т.н. француски предлог, ДОМ ќе ја напушти Владата и парламентарното мнозинство.

ДОМ - Канцеларија за односи со јавноста

ДОМ: Ќе ја напуштиме Владата ако се прифати францускиот предлог

На денешниот состанок на Извршниот одбор на ДОМ во проширен состав, се разгледуваше т.н. француски предлог објавен во медиумите.  Раководството...

Катерина Крстиќ / 22 јуни, 2022 20:50

Владата не смее да оди со политика на менување на мерките на секои два-три месеци. Тоа што го направија прво со замрзнување

Експерти: Потребни ни се долгорочни мерки против инфлацијата

Потребни се ценовни контроли кај трговците, но и државата да се откаже од одредени давачки.  Ова е ставот на дел од аналитичарите...

Катерина Крстиќ / 10 јуни, 2022 15:58

Согласно овие предлози Владата донесе заклучок според кој престануваат да важат сите рестриктивни мерки освен задолжителното носење заштитни маски во здравствените установи, аптеките и во установите за згрижување на возрасни лица и лица со попреченост.

Укинати сите ковид мерки освен носењето маски во здравствени установи, аптеки и домови за возрасни и лица со попреченост

Владата на Република Македонија на денешната редовна 42-ра седница ги прифати предлозите на Главниот координативен кризен...

Едмонд Бекири / 3 мај, 2022 16:08

Со 31 глас ЗА, 47 ПРОТИВ и 1 ВОЗДРЖАН овој предлог не беше изгласан во Собранието на РМ.

Пратениците од СДСМ и ДУИ гласаа против предлогот на Левица за зголемување на паричниот додаток за децата со попреченост

На денешната 69-та седница на Собранието на Република Македонија, на дневен ред беше предлогот за измени на Законот за заштита...

Перо Милчин / 19 април, 2022 19:25