Деновиве сме сведоци на ново “блескање“ во енергетиката од страна на СДСМ. Тешка хаварија на турбината на блок 2 во РЕК Битола, која се случила при обид за пуштање во погон на турбината.

Хаварија во РЕК Битола, хибридниот режим потроши милиони на ремонти, а енергетскиот систем пропаѓа, како се трошени парите?

Нов “блесок“ на СДСМ – ХАВАРИЈА на турбина во ТЕЦ Битола. Деновиве сме сведоци на ново “блескање“ во енергетиката од...

Сара Фемина / 4 февруари, 2021 21:56

По којзнае кој пат исплива на површина злоупотребата на власта и деградирањето на културата во Македонија.

Разрешувањето на директорот на Театар Комедија нема да го покрие фактот дека тој како кадар на СДСМ, злоупотребил 8,7 милиони денари

Реакција на Комисија за култура на ВМРО-ДПМНЕ за разрешувањето на директорот на Театар Комедија поради злоупотреба на 8,7...

Перо Милчин / 2 февруари, 2021 21:54

Матурантите се идните носители во сите дејности во државата и токму затоа ние им ја даваме нашата поддршка.

Здравковски: Образованието е носечки столб на државата

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, денес поднесе Предлог-Закон за измени и дополнување на Законот за средно образование. Имено,...

Перо Милчин / 1 февруари, 2021 20:35

Весна Јаневска од ВМРО-ДПМНЕ, која пред една деценија беше прва претседателка на Државната пописна комисија која требаше да го спроведе пописот (кој пропадна) во 2011 година, смета дека претстојната статистичка операција нема да ја отслика реалната состојба.

Јаневска: Пописот нема да биде соодветен на реалноста

Jаневска, на крајот на септември 2011 година, поднесе оставка од претседателка на Државната пописна комисија, ден пред да стартува...

Рејхан Бајрами / 29 јануари, 2021 13:20

Протестите ќе почнат половина час порано, во 17,30 пред спортските сали „Борис Трајковски“ и „Јане Сандански“ од каде со автомобили кон Владата ќе се движат учесниците во протестот.

ПРОТЕСТ ВО 18 ЧАСОТ ПРЕД ВЛАДА: „Оставка на Заев“

Денеска ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе протестира во Скопје во 17,30 часот. Колоните автомобили ќе тргнат пред спортските сали „Борис...

Перо Милчин / 7 декември, 2020 8:51

Сумата која партијата треба да ја плати е засега непозната, а долгот е од времето на поранешното раководство на чело со претседателот Никола Груевски.

Блокирана сметката на ВМРО-ДПМНЕ, уште не се платени позлатените рамки и сликите од Груевски

Извршител ја блокирал сметката на ВМРО-ДПМНЕ поради неплатени долгови поврзани со уметничките слики, односно рамките, поставени...

Владо Марин / 1 декември, 2020 7:11

„Филипче е одговорен за хаосот во здравството. Дури Заев, власта и Филипче бараат алиби и виновници во други, Македонија бележи нови црни биланси. Заразени се нови 1.128 лица, а починати нови 12 луѓе од корона вирусот.

ВМРО-ДПМНЕ: „Филипче е одговорен за хаосот во здравството“

ВМРО-ДПМНЕ утрово обвинува дека во здравството се случува тотален распад на системот поради, како што велат, апсолутно најнеспособниот...

Перо Милчин / 7 ноември, 2020 10:43

Секој ден е нов пик. За една недела имаме над 2.000 заболени, а Филипче кој тврдеше дека толку ќе биде бројот на заразени во тек на цела пандемија, не гледа причина да си поднесе оставка.

Филипче го внесува системот во хаос, бараме одговорност!

Во денешното соопштение Вмро-Дпмне обвинува дека бројката од 22 починати од ковид-19 во текот на вчерашниот ден е директна...

Владо Марин / 26 октомври, 2020 8:57