Кланот од Зајас се стекна со мултимилионски бизниси, на Абази му седат на глава, а Ковачевски не смее збор да изусти!

ВМРО-ДПМНЕ: Кланот од Зајас се стекна со мултимилионски бизниси, на Абази му седат на глава

Кланот од Зајас се стекна со мултимилионски бизниси, на Абази му седат на глава, а Ковачевски не смее збор да изусти! Внукот...

Перо Милчин / 2 јули, 2023 11:11

Владата на ВМРО-ДПМНЕ немаше да имаме девизни резерви. Значи, структурните политики од некој друг период се најдоа и во услови на тековни кризи. Интервенциите со девизните резерви за заштита на курсот биле и ќе бидат нешто за што има консензус во економијата, кој не спаси од уште повисока инфлација. Но, не се спасиме од неуспешноста на Владата да преземе навремени мерки, енергетскиот менаџмент да испорача струја и од не навременоста на НБРМ да преземе и комуницира јасно со јавноста дека ја затега монетарната политика со сите можни инструменти. Кај нас сегашната ситуација е како после свадба тапани.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема оправдување за високата инфлација, таа е неуспех на Владата и централната банка

Нема оправдување за високата инфлација. Таа е неуспех на Владата и централната банка, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во неможност да...

admin@magazin / 25 декември, 2022 17:40

Во СДСМ знаат дека на следните избори ќе изгубат и затоа спас бараат во коалиционите партнери ДУИ и Али Ахмети, кажа Мицкоски. Тој оценува дека наместо одговорност за криминал, корупција и континуираното иселување на младите, СДСМ дава поддршка на националистички теми на ДУИ како проверена карта за гласачите пред секој изборен циклус.

Мицкоски: Нема промена на Уставот, формирање техничка влада и да се одржат предвремени избори

Нема хотел-пратеници како за Преспанскиот договор, затоа да не се губи време и најдоцна до пролет да се оди на предвремени...

admin@magazin / 20 ноември, 2022 18:46

Дали Славјанка Петровска гласа на избирачкото место 2948/1 во Радишани?

ВМРО-ДПМНЕ: Попусти се сите обиди за дефокус, Петровска бега од вистината – доставуваме докази

Славјанка Петровска видно вознемирена од фактите изнесени на денешната прес конференција заборави да каже дали таа според...

Перо Милчин / 18 ноември, 2022 17:44


Повеќе од 5 години веќе немам никаков директен или индиректен контакт или комуникација со Данела Арсовска од причина што нашата комуникација беше исклучиво службена и траеше додека извршував јавни политички функции.

Лажни се и секојдневните шпекулации дека јас целосно или делумно раководам со партијата од дистанца од Будимпешта, дека Христијан Мицковски и други членови на раководството се среќаваат со мене кога доаѓаат во Будимпешта и дека јас давам некакви инструкции или на било каков начин учествувам во носењето одлуки на ВМРО-ДПМНЕ.

Потврдувам дека ниту еднаш од десетината доаѓања во Будимпешта не сум имал средба со Христијан Мицковски или некој кој е во негова придружба, ниту пак со некој од актиелното раководство на партијата (ИК и ЦК), од причина што таква средба не побарале. Зошто не побарале средба, тие најдобро знаат, но оние членови на партијата кои не се дел од сегашното раководство, кои добро ги познавам и кои побарале средба со мене, сме се сретнале на разговор кој најчесто е од пријателска природа со луѓе со кои во минатото сме соработувале“, пишува Груевски.

Груевски: Повеќе од 5 години не сум се видел со Данела, а Мицкоски никогаш не побарал да ме сретне во Будимпешта

Поранешниот премиер Никола Груевски во долг статус на Фејсбук вели дека иако не демантира лаги и шпекулации, сепак затоа...

Перо Милчин / 4 ноември, 2022 6:06

Митева укажа дека за се што се случува е виновна Данела Арсовска и поради тоа треба да си поднесе оставка.

Митева: Данела Арсовска е виновна за хаосот во градот Скопје, оставка веднаш

Марија Митева, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање како ги коментирате случувањата во градот Скопје околу Советот...

admin@magazin / 22 октомври, 2022 12:11

Она што е вонредно значајно цената на гасот што Македонија може да ја добие е најмалку два пати поевтина од досега што е купувано. Тоа ќе заштити пари на граѓаните и е државнички чекор.

Николоски: Потпишан е договор меѓу ЕСМ и позицијата дадена од ВМРО-ДПМНЕ за набавка на гас по поевтина цена

ВМРО-ДПМНЕ се постави државнички во целата работа околу енергетската криза. Претседателот Мицкоски сето она што го има како...

Едмонд Бекири / 19 октомври, 2022 7:07

Тој денеска најави дека ќе се разговара за актуелната ситуација, предлогот за рефендум и состојбата во Прилеп кадешто во два дена опожарени беа две возила, едното на пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одлучува за предлогот за референдум

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе заседава, а функционерите на партијата ќе разговараат и за референдумот кој веќе...

Перо Милчин / 21 јули, 2022 13:14