Според експертите, топлата вода не дозволува размножување на вирусот односно доведува до негова потполна деконтаминација и истребување. Според нив хлорот во водата потполно ја губи способност за одржување на вирусот.

Конечно добра вест за коронавирусот: Откриено дали се размножува во вода?

Според најновото истражување од група експерти од Државниот истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија Вектор...

Катерина Крстиќ / 1 август, 2020 14:47

Ледената плоча на Гренланд - втор по големина во светот - опфаќа 80 проценти од островот.

ГРЕНЛАНД ОСТАНУВА БЕЗ МРАЗ: Вака никогаш не било- СТРАШНО!

Ледената плоча на Гренланд се намали повеќе од минатата година, повеќе отколку во било кој период од почетокот на забележувањето...

Сара Фемина / 18 април, 2020 9:24

Откако ќе се донесе вода, болниот треба да се мие без да го поместува садот во кој таа се наоѓа и да пие од неа наутро.

Моќта на лековитите води во делчевско- светите води кои лекуваат од многу болести

Се верува дека овие свети извори, оваа чудотворна вода особено е полезна за оние што страдаат од нервни растројства, дејствува...

Катерина Крстиќ / 30 јули, 2019 10:59

Невремето околу 15 часот стигнало и до Загорје, како и во Кумровац, Горен Јесењ, Дуковац, Грегуровац, Костел, некои делови од Лобор, Стари Голубовац, Крапин, и други.

СТРАШНО НЕВРЕМЕ ЈА ПОГОДИ ХРВАТСКА: Поплавени куќи и автомобили!

Денеска во попладневните часови Хрватска ја зафати силно невреме, проследено со поројни дождови и град. Големо невреме проследено...

Перо Милчин / 22 јуни, 2019 20:08

Додека има поплави треба да се избегнува движење со возила.

СОВЕТИ: Еве што не смеете да правите во случај на поплава!

Целиот регион во текот на изминативе денови го зафати невреме и поплави. Обилните дождови во Босна и Херцеговина и Хрватска...

Сара Фемина / 15 мај, 2019 7:57

ЈП "Водовод и канализација – Скопје" со соопштение до граѓаните на Скопје и скопско

Пола Скопје утре цела ноќ без вода

Без вода за пиење утре од 20 часот до завршување на работата ќе останат делови од Аеродром и Ново Лисиче [ висока зона – станбените...

Мирко Бачиќ / 9 август, 2018 9:14