Уште еднаш за многу години Богојавление, мир и радост во срцата и душите на сите верници, и успех и среќа во домовите.

Честитка по повод празникот Богојавление Христово-Водици од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

До: Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски Г.Г. Стефан! Дозволете...

Сара Фемина / 20 јануари, 2021 10:51

Наместо тоа, овој голем христијански празник, според најавите, ќе биде одбележан со свети литургии во црквите и нивните дворови.

Водици годинава без традиционалното скокање по крстот

За првпат денешниот христијански празник, Водици, се очекува да помине без традиционалното скокање по светиот крст, поради...

Перо Милчин / 19 јануари, 2021 12:11

Водици по правило се празнува два дена. Првиот ден е 19 јануари, кој покрај Богојавление уште се нарекува и Војордание и Машки Водици. Вториот ден пак е следниот, 20 јануари, наречен Женски Водици.

ДЕНЕСКА СЕ МАШКИ ВОДИЦИ- Слава тебе ГОСПОДЕ

Водици или Богојавление е денот во кој Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан, според христијанското...

Сара Фемина / 7:30

Спасовски вели и дека полицијата постојано контролира дали се почитуваат мерките за заштита од вирусот.

СПАСОВСКИ: Денеска за празнувањето на Водици ќе има засилени полициски контроли

Православниот верски празник Водици денеска ќе се слави според владините мерки против пандемијата! Како што објави ТВ Сител,...

Перо Милчин / 6:44

Големиот христијански празник - Водици, се слави на 19 јануари, со традиционално фрлање за Светиот крст, но поради пандемијата со коронавирусот, годинава оваа традиција нема да се одржи.

Ноќта пред Водици е најмоќната ноќ во годината: Сè е можно, ако го направите ова!

На деветнаесеттиот ден од јануари, православните верници го слават Богојавление, Водици. Големиот христијански празник...

Мирко Бачиќ / 18 јануари, 2021 21:35

Овој празник се нарекува уште и Водици, заради големиот водосвет, што го извршува Црквата на овој ден. Големиот водосвет е симбол на обновувањето на нашата природа и на целиот космос преку вода и Дух.

Утре се празнуваат Водици – денот кога водите стануваат лековити

Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската...

Сара Фемина / 19:24

Нека водата што е симбол на давање живот и повторно раѓање на надеж биде присутна со своето благотворно дејство и во нашите души, тела и мисли.

Честитка од Џафери по повод Богојавление – Водици

Претседателот на Собранието на Република Македонија денеска до сите православни христијани упати честитка по повод утрешниот...

Перо Милчин / 16:39