Црвено-црните од таму испратија честитка за сите православни верници. Веќе од утре за фудбалерите на Вардар почнуваат и пријателските натпревари во турскиот туристички центар. Најпрво против сплитски Хајдук.

ФОТО: Вардарци од Анталија – „Бог се јави“

Фудбалерите на Вардар во овие моменти се во Анталија каде што се подготвуваат за вториот дел од сезоната. Црвено-црните од...

Весна Петровска / 19 јануари, 2020 14:18

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

26-годишниот Кристијан Ниновски го извади крстот од водите на Вардар

Најсреќниот учесник на Водици е 26-годишниот Кристијан Ниневски од Скопје кој го извади крстот од водите на Вардар. Тој посака...

Весна Петровска / 12:20

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век.

И оваа година Петар беше најсреќниот – по петти пат го вади крстот од водите на Охридското езеро

Во Охридското езеро голем борј на капачи се фрлија да го фаќаат светиот крст, но најсреќен меѓу стотината верници беше 30-годишниот...

Весна Петровска / 10:46

Инаку, и Црковниот одбор, за двете момчиња, кои скокаа по светиот крст, обезбеди дарови а со пари Бранко го даруваа и верниците.

ЧЕСТИТКИ: Средношколец го фати светиот крст во Дебар

На традиционалното скокање по крстот, во духот на големиот Христијански празник Богојавление Водици, во Дебар најсреќен...

Весна Петровска / 10:38

Богојавление нè потсетува на значењето на светата тајна на крштевањето како еден од столбовите на христијанската вера. Преку овој чин на ново, духовно раѓање се потврдува смислата на суштествувањето на секој верник.

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот...

Весна Петровска / 10:12

Традиционално, во реките се положуваат крстови, а оној што ќе го фати светиот крст се верува дека ќе го следи благослов и среќа во текот на целата година. Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа, а се верува дека со положувањето на крстот водите се осветуваат и стануваат лековити.

БОГ СЕ ЈАВИ: Верниците го слават Богојавление – Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е...

Весна Петровска / 9:42

Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки на големиот празник треба да стават огледалце под перницата, и ќе го сонуваат мажот со кој ќе се омажат.

Утре е Богојавление- сите немажени девојки треба да замесат тесто

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според Библијата, на овој ден се отворило небото...

Весна Петровска / 18 јануари, 2020 11:54

Се очекува до 19 часот кога ќе заврши пријавувањето во Македонската архиепископија, бројот да достигне околу 130.

Досега 111 пријавени за учество во положување на крстот во Скопје- нема жени

Денска за МИА Скопската епархија информираше дека до сега се пријавени 111 лица за учество во традиционалното спуштање на...

Катерина Крстиќ / 17 јануари, 2020 12:22