Јован Крстител најверојатно имал голема улога во првите векови во христијанството, а според некои, тој дури имал и поголем број на верници. Денеска, во христијанството, Јован се смета за светец и маченик.

Кој бил Светецот Јован Крстител- Црква денот по Богојавление ВОДИЦИ му го посветил на неговиот спомен

Јован Крстител или Јован Претеча е важен светец во христијанството, братучед на Исус Христос според евангелието на Лука...

Сара Фемина / 17 јануари, 2020 10:49

Со овој празник завршуваат не само дванаесетте т.н. Некрстени денови туку и циклусот зимски празнувања во кој спаѓаат уште и свеченостите поврзани со Бадник, Божик, Нова Година (Василица) и сл.

Во недела е Богојавление – ВОДИЦИ, денот кога водите стануваат лековити

Водици или Богојавление е денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката...

Сара Фемина / 16 јануари, 2020 21:40

Пријавувањето за ова традиционачно фрлање на крстот и светење на водите на реката Вардар почна на 2 јануари, а завршува на 17 јануари или два дена пред големиот празник.

ВО НЕДЕЛА СЕ ВОДИЦИ: Во Скопје 45 пријавени за спуштање на крстот

Денска за МИА Скопската епархија информираше дека до сега се пријавени 45 лица за учество во традиционалното спуштање на...

Катерина Крстиќ / 15 јануари, 2020 11:08

Традиционално во Охрид на Водици, Светиот крст се фрла во водите на Охридското Езеро.

Охрид организира спектакл за Водици- последен кум беше Зоки Кичеец!

На 19 јануари традиционално во Македонија се прославува празникот Водици, кога верниците скокаат во светите води да го фатат...

Катерина Крстиќ / 12 јануари, 2020 11:46

Денеска ќе има посебен режим на сообраќај во центарот на Скопје и во општините Ѓорче Петров и Аеродром.

Денеска посебен сообраќаен режим за водици

Денеска ќе има посебен режим на сообраќај во центарот на Скопје и во општините Ѓорче Петров и Аеродром.Сообраќајот ќе биде...

Сара Фемина / 19 јануари, 2019 8:51

Богојавление бил празник на Бог кој ги исполнувал желбите на луѓето кои му се обраќале при отворањето на небото.

Богојавление —Водици

Водици или Богојавление — денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката...

Сара Фемина / 8:14

Ден пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, на празникот наречен Водокрст секоја година се извршува голем Богојавленски водосвет.

Денеска е водокрст, а утре се слават Водици

На 18 јануари се слави празникот Водокрст. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот. Се врши крштевање на водата...

Сара Фемина / 18 јануари, 2019 12:02