Крајниот рок за доставување понуди за испорака на вакви возови е 15 март.

ЧУДО ТЕХНИКА СТИГНУВА НА СРПСКИТЕ ЖЕЛЕЗНИЦИ: Новите возови ќе имаат минимум 300 места, подно греење и ќе возат до 200 км на час

Министерството за транспорт и инфраструктура објави јавна набавка на електричен воз. Тоа е композиција за брзина до 200 километри...

Мирко Бачиќ / 13 февруари, 2021 21:21

Туристички автобус со 65 патници минувал преку пругата на 80 километри источно од Бангкок, кога возот налетал.

ВОЗ УДРИ ВО АВТОБУС ПОЛН СО ТУРИСТИ : Најмалку 17 мртви во страотна несреќа во Бангкок(ФОТО, ВИДЕО)

Најмалку 17 лица загинаа рано утрово во судир на воз и автобус во централниот дел на Тајланд, соопштија властите. Туристички...

Рејхан Бајрами / 11 октомври, 2020 11:26

Во несреќата загинале 14, а повредени се пет лица, пренесува „Гардијан“.

СТРАШНА НЕСРЕЌА ВО ИНДИЈА: Воз прегази 14 работници кои заспале на пругата!

Воз во Индија прегази 14 работници мигранти кои заспале на пругата. Тие се враќале во селото, откако ги изгубиле работните...

Рејхан Бајрами / 8 мај, 2020 13:09

Во незгодата со повреди се здобила И.Б. која била пренесена во Општата болница Велес, за укажување на лекарска помош.

Воз се заби во автомобил- жена со повреди итно пренесена во болница

Вистинска драма се случувала вчера попладне околу 18:10 часот на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај с.Лозово,...

Катерина Крстиќ / 14 декември, 2019 12:16

Со него бил уште еден Пакистанец на возраст од 30 години, кој ѝ бил предаден на полицијата и префрлен во Прифатниот центар за странци во Гази Баба, Скопје.

ВОЗ ПРЕГЗИ 23 ГОДИШЕН МИГРАНТ КАЈ СЕЛОТО НОГАЕВЦИ!

Момче на возраст од 23 години од Пакистан, загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што сообраќал...

Сара Фемина / 20 септември, 2019 20:43

Според објавените податоци, во домашниот транспорт за македонските граѓани, најмногу се користи автомобилот а најмалку се користи железничкиот сообраќај.

Македонците најмногу патуваат со автомобил, а најмалку го користат железничкиот сообраќај

Податоците на Еуростат кои беа објавени на почетокот на Европската недела на мобилност покажуваат дека кај македонците...

Катерина Крстиќ / 16 септември, 2019 15:51

За среќа нема жртви, возачот на автомобилот марка Цитроен поминал со полесни повреди.

СТРАШНО: Воз згмечи автомобил кај Кондово

Страшна несреќа се случи кај Кондово. Скопјанец со неговиот автомобил заврши по локомотива на македоснки железници. До несреќата...

Весна Петровска / 31 јули, 2019 9:30

Железничките билети можат да се набават на меѓународната билетара на станицата во Скопје, како и во другите поголеми железнички станици до Гевгелија по кои се движи возот.

Од 15 јуни со воз до Солун ќе се шетаме со повратна карта од 756 денари!

Железници на РСМ-Транспорт од 15 јуни повторно ќе го воведат експресниот воз од Скопје до Белград и до Солун. Возот од Скопје...

Перо Милчин / 1 јуни, 2019 11:35