Пожарникарите, кои користат и хеликоптери во напорите за гаснење на огнот, велат дека успеале да локализираат околу 20 отсто од пожарот.

(ВИДЕО)ВОНРЕДНА СОСТОЈБА НА ХАВАИ: Поради големиот пожар се евакуираат туристи и население!

Големиот пожар кој го зафати Хаваи, почнал вчера околу 10.30 часот по локално време, а ветрови со брзина до 20 километри на час...

Рејхан Бајрами / 13 јули, 2019 10:04

Во соопштението е наведено дека ударите од ветерот се се посилни и моментално дуваат со 100 километри на час. Во текот на ноќта се очекува дека ќе бидат уште посилни.

АМЕРИКА ПОД ВОДА: Трамп прогласи вонрендна состојба во Луизијана, УРАГАНОТ БЕРИ СЕ ПРИБЛИЖУВА!

Како што соопшти денеска Американскиот национален центар за урагани, тропската бура Бери се зајакнува додека се приближува...

Сара Фемина / 12 јули, 2019 21:04

Водостојот на реката Сава ќе биде во пораст, а во следните два дена се очекуваат врнежи со помал интензитет.

АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА: Цела Србија е потопена, поплавени 500 домаќинства, уништени куќи и автомобили!

Во општина Лучани е прогласена вонредна состојба, поради страшните поплави кои ја задесија оваа општина, кога поради големите...

Перо Милчин / 4 јуни, 2019 19:01

Три лица биле евакуирани во околината на Краљево, а две во местото Вича кај Чачак, информираат од тамошното МВР.

ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕНДНА СОСТОЈБА ВО СРБИЈА: Поплавена целата земја!

Како што пренесуваат српските медиуми, Србија воведена е вонредна состојба од поплави на територија на цела земја. Евакуирани...

Рејхан Бајрами / 3 јуни, 2019 20:38

Се урна висока зграда во Русија. Медиумите јавија дека на местото на настанот се испратени околу 200 спасувачи, кои ги извадија телата на тројцата загинати под од урнатините,

ТРАГЕДИЈА ВО РУСИЈА: Се урна зграда, 79 се исчезнати има и загинати

Три лица загинаа, а 79 се водат како исчезнати при уривање на висока станбена зграда во рускиот град Магнитогорск во Челјабинската...

Сара Фемина / 31 декември, 2018 10:46

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговите партнери во владата се договорија да не ја продолжуваат вонредната состојба во земјата, која истекува во јули,

Турција ја укинува вонредната состојба

Вонредната состојба беше воведена по неуспешниот државен удар во 2016 година и беше продолжувана на секои три месеци. Ердоган...

admin@magazin / 28 јуни, 2018 12:00