Би можел да се смени текот на војната

Америка ќе ѝ помага Украина со 61 милијарди долари во борбата против Русија

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска гласаше за законот за дополнителна помош за Украина, дел од пакетот...

Калина Мартинска / 20 април, 2024 21:05

Во четвртокот, германската Влада делумно попушти, наведувајќи дека ќе се задржи ослободувањето од данок на земјоделскитевозила и дека ќе се укине намалувањето на даночните олеснувања за дизелот во текот на три години.

Германските земјоделци со трактори и камиони на протести пред Бранденбуршката порта

Германските земјоделци за денеска најавија протести пред Бранденбуршката порта во Берлин со барање да се преиспитаат плановите...

Македонка Димкин / 15 јануари, 2024 10:02

Во тек е 477. ден од специјалната воена операција што Русија ја спроведува во Украина.

Белоруски граничари соборија украински дрон над Белорусија!

Во тек е 477. ден од специјалната воена операција што Русија ја спроведува во Украина. Девет украински беспилотни летала беа...

Македонка Димкин / 15 јуни, 2023 10:12

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до привремено исклучување на енергијата...

Мате Парлоф / 23 ноември, 2022 21:07

Уништени се и шест украински складишта за муниција во Доњецката Народна Република, Херсон, Харков и Миколаев.

Русија: Сите назначени објекти беа погодени

Вооружените сили на Русија извршија нови напади со високопрецизно оружје врз објектите на воената управа и енергетскиот...

admin@magazin / 17 октомври, 2022 12:53

Главниот истражен оддел на Рускиот истражен комитет покрена кривична постапка против командантот на бригадата на украинските вооружени сили и други неидентификувани лица, се наведува во соопштението.

Најмалку 50 луѓе, меѓу кои пет деца, загинаа при нападот во Краматорск

Рускиот истражен комитет покрена кривична истрага за ракетниот напад на украинската армија со проектили од типот Точка-У...

Перо Милчин / 8 април, 2022 18:58

– Цивилите трпат немерливи страдања, а хуманитарната криза е загрижувачка, предупреди таа и додаде дека има значително зголемување на стапката на смртност меѓу цивилите во опколените градови.

ОН: Во Украина досега загинале 1.189 цивили од кои 98 се деца

Високата комесарка за човекови права на ОН, Мишел Бачелет, денеска изјави дека од почетокот на руската инвазија врз Украина...

admin@magazin / 31 март, 2022 7:07

Роден во еврејско семејство во Будимпешта во 1936 година, тој ја преживеал Втората светска војна и нацистичката окупација и по војната емигрирал во Велика Британија, каде што дипломирал на Лондонската школа за економија.

Сорос: Третата светска војна започна, Русија и Кина му се закануваат на светот

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос објави коментар во австрискиот весник Der Standard со наслов „Владимир Путин...

Перо Милчин / 15 март, 2022 5:58