Според Владата, 12.300 артилериски гранати без запалки ќе бидат уништени во неколку фази до февруари 2021 година.

Уништени 1.600 гранати за 4 минути: Македонија започна да уништува повеќе од 12.000 уреди пронајдени во близина на стадион

Уништувањето на најголемата количина гранати пронајдени од Првата светска војна во Република Македонија започна денес...

Рејхан Бајрами / 18 декември, 2020 22:31

Исто така, се наведува дека Хрватска силно ги поддржува напорите на НАТО за одржување на безбедноста во Косово, како и во поширокиот регион, пренесува Косово на Интернет.

ХРВАТСКА ИСПРАЌА ХЕЛИКОПТЕРИ И АРМИЈА НА КОСОВО: Тие тврдат дека Косово и Метохија е стратешко прашање за нив!

Владата на Хрватска на седницата на 19 ноември го усвои Предлогот на Одлука за учество на хрватските вооружени сили во операцијата...

Рејхан Бајрами / 23 ноември, 2020 23:47

Починатиот патријарх беше придружуван од лекари и здравствени работници во установата во Карабурма, кои излегоа пред главниот влез, со цел да му оддадат посебна почит!

ВО ЖИВО: Ковчегот со телото на Иринеј изнесено од болница- лекарите и војската му оддадоа последна почит!

Телото на покојниот српски патријарх Иринеј беше изнесено од Воено-медицинската установа во Карабурма малку по 16 часот. Починатиот...

Рејхан Бајрами / 20 ноември, 2020 17:14

. Од нив, 19 се од Северна Македонија, 3 од Црна Гора, 4 од Босна и Херцеговина и 1 од Косово, се наведува во соопштението.

Шекеринска на свечената заклетва и на промоцијата на питомци на Воената академија (ВО ЖИВО)

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска се обраќа на свеченоста по повод промоцијата на потпоручници и заклетвата на...

Стојче Бушин / 21 октомври, 2020 10:53

Еден од овие проекти е означен како „Главоболка“, а зад него се крие опасноста од изградба на цела флота на напади, а во исто време и ефтини подморници без екипаж, кои можат да потонат големи површински бродови.

Русите спремаат беспилотна подморница: Една од неговите карактеристики им задава посебна главоболка на Американците(ВИДЕО)

Неодамна, рускиот воено-индустриски комплекс посвети посебно внимание на развојот на проектите на беспилотни бродови, поточно...

Едмонд Бекири / 29 август, 2020 12:41

„Нема да има предупредувања. Ние ги предупредивме. Ако ја нарушат државната граница, ќе реагираме без предупредувања“, рече Лукашенко.

ЛУКАШЕНКО ПОРАЧА: Доколку ја нарушат државната граница, ние ќе реагираме без предупредување

Денес, претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, нареди раководството на Министерството за одбрана да реагира...

Сара Фемина / 23 август, 2020 14:24

Како што пренесуваат дописниците на странските медиуми од Минск, конвој со специјална воена опрема минал низ центарот на белоруската престолнина и се упатил во областа Уричие, каде што е базата на противвоздушната бригада.

Лукашенко праќа војска на западната граница

Белорускиот претседател Александр Лукашенко изјави во саботата дека распоредил противвоздишна бригада на западната граница...

Стојче Бушин / 15 август, 2020 22:17

Александар Вулин рече дека никогаш во историјата на српската армија немало голем број комплети униформи.

ВАКА ИЗГЛЕДААТ НОВИТЕ УНИФОРMИ НА СРПСКАТА ВОЈСКА: Само една има 28 делови (ФОТО)

Српската армија се опремува, српската армија се вооружува, но пред сè на прво место се грижи за сите потреби на своите вработени,...

Сара Фемина / 6 јуни, 2020 15:55