Но, да одиме по ред. Директорот Граматковски изврши злоупотреба на функцијата и го вработи својот иден зет за ќерка што е класичен пример за непотизам, а исто така го вработи и синот на Јован Дојчиновски актуелен Технички директор во Стрежево.

Непотизам и фамилијарно вработување во ЈП Стрежево

Функционерите на СДСМ упорно си тераат партиска агенда и со Државните претпријатија се однесуваат како со личен имот вработувајки...

Перо Милчин / 19 февруари, 2021 21:08

Во услови на пандемија овие компании го зголемиле бројот на вработени. Во моментов кај нив има вкупно ангажирани 14.067 лица што е зголемување за најмалку 0,6% во однос на 2019 година.

Зголемен број на работни места во ТИРЗ во 2020 – презентиран нов развоен концепт

Дирекцијата за технолошко индустриски зони ги презентираше економските движења во зоните и новиот концепт и развојни планови...

Перо Милчин / 17 јануари, 2021 18:19

Конкурсот кој што се подготвува, предвидува вработување на вкупно 800 административци, од кои 640 ќе бидат Албанци, а 160 од други етнички заедници, велат извори од ДУИ за весникот „Лајм“.

Следната недела конкурс за вработување на 640 Албанци во администрацијата

Следната недела се очекува да биде објавен оглас за вработување на албанци во администрацијата, велат партиски извори од...

Стојче Бушин / 21 октомври, 2020 9:31

Жителите велат дека власта не можеше да им каже поголема лага од оваа. Тие додаваат дека иднината на младите од Арачиново е во странските амбасади каде чекаат виза за да ја напуштат државата.

(ВИДЕО на Македонски) Жителите на Арачиново: СДСМ ни вети дека ќе вработат 300 пилоти

Во вчерашната емисија на дебатниот магазин “Click Plus” на ТВ21  жителите на Арачиново изјавија дека се разочарани бидејќи...

Катерина Крстиќ / 8 октомври, 2019 11:14

Според кажаното, жителите не се задволни од она што го прави Власта, тие се жалат дека сегашната власт на социјалдемократите им ги ветиле тие вработувања и дека тоа била најголемата лага дадена во Арачиново

ВИДЕО: Заев ветил дека ќе вработи 300 пилоти од Арачиново?

Премиерот Зоран Заев ветил дека ќе вработи 300 пилоти од Арачиново но ветувањето не го одржал. Во вечерашната дебатна емисија...

Катерина Крстиќ / 10:29

На Германија и недостигаат квалификувани работници, посебно во малите и средните претпријатија.

Се што треба да знаете за новиот закон за вработување на странци во Германија!

Многу медиуми на просторот на бивша Југославија, ја пренесоа веста дека Владата на Германија усвои закон кој ги прекинува...

Рејхан Бајрами / 28 јуни, 2019 20:22

Од Кичево годишно се иселуваат околу 2.000 Албанци, Роми, Македонци и Турци, а се зборува дека вработувањето на државно “чини“ 3-4.000 евра кеш на рака

Кичево се иселува, економијата е во рецесија, уште малку ќе нема кој да гласа за Река, Силјаноска и Пендаровски

Кичево забрзано се иселува во странство. Иселувањето не познава етникум, бидејќи се иселуваат и Албанци, и Македонци, и Роми,...

Данаил Михајловски / 2 април, 2019 23:10

Комисијата ќе ги објави официјално одлуките за десетина дена

Синот на Мира „дизел“ сепак е нерегуларно вработен во ЕЛЕМ

Вработувањето на синот на пратеничката Мира Стојчевска во АД ЕЛЕМ е пред официјално прогласување за неправилно од страна...

admin@magazin / 28 март, 2019 7:30