Температурите на воздухот ќе бидат за пет до шест степени пониски во однос на оние кои ги имавме до вчера и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени, во најтоплите предели истите има услови да се искачат до околу 33 степени.

Детална временска прогноза: Од денес пониски температури и северен ветер

Денес времето ќе биде сончево и малку посвежо за развика од изминатите денови со мала до умерена локална облачност. Ќе дува...

Катерина Крстиќ / 13 јули, 2020 9:58

И во Скопје и околината се очекуваат повремени врнежи од дожд, има услови и за нестабилност проследена со грмежи, особено попладне.

Денеска на повеќе места врнежи и грмежи, од четврток пораст на температурите

Денеска нашата територија ќе се наоѓа под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса која на повеќеместа ќе услови...

Катерина Крстиќ / 23 јуни, 2020 9:46

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно и посвежо со услови за повремен дожд.

Времето денеска претежно стабилно – повремени врнежи од дожд

Во текот на денешниот ден се очекува брза промена на временската состојба. Ќе имаме променливо облачно време со повремени...

Катерина Крстиќ / 6 мај, 2020 9:30

Во Скопје и околината ќе биде сончево со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 21 степен.

Детална метео анализа: Еве какво време не очекува за Велигден

До крајот на денов времето во државава ќе биде сончево со умерена локална облачност. Локално ќе има и малку повеќе облаци...

Катерина Крстиќ / 17 април, 2020 9:51

Во Скопје и околината претпладнево ќе биде сончево, попладне локално ќе има повеќе облачност кога ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 16 степени.

Радувајте се денес на сонцето, од утре дожд и снег!

Во текот на претпладнево во државава времето ќе биде претежно сончево и релативно топло, во попладневните часови се очекува...

Катерина Крстиќ / 30 март, 2020 10:06

На повисоките места и на планините, како и во источните предели се очекува формирање на снежна покривка од 10 до 20 сантиметри, локално и повеќе. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 0 до 7 степени.

Циклон над Македонија- врнежите ќе се задржат до петок!

До крајот на денов под влијание на циклонска активност, времето во државава ќе се задржи претежно облачно со повремени врнежи...

Катерина Крстиќ / 24 март, 2020 10:06

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец додека максималните температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 14 степени.

Денеска никаде без чадор- од среда вистинска пролет!

Во текот на денешниот ден ќе имаме променливо облачно време, ќе има и повремени локални врнежи од дожд. На планините врнежите...

Катерина Крстиќ / 9 март, 2020 11:57