Изненадување за регионот! Во Хрватска и Словенија падна првиот снег

Во Хрватска и Словенија падна првиот снег

Во Хрватска и Словенија падна првиот снег! Во Хрватска вчера пристигна најавената промена на времето, а сончевото време беше...

Мате Парлоф / 16 октомври, 2023 6:07

Најново метео

Во наредните 10 дена вистинско септемвриско лето во Македонија, но од петок со изолирана попладневна нестабилност!

Нашата територија, но и територијата на целиот регион во следните дестина дена ќе се наоѓа под влијание на топла воздушна...

admin@magazin / 13 септември, 2023 6:07

Времето во Македонија

Синоптичарите објавија долгорочна прогноза: Познато е кога да очекуваме стабилизација и сонце

Времето во Македонија! Потоа во следните денови ќе преовладува претежно стабилно време, а само наместа ќе има услови за краткотраен...

admin@magazin / 26 јуни, 2023 6:11

Општина Охрид ги стави на располагање сите расположливи капацитети во расчистување на последиците од големото невреме што денеска го зафати Охрид. Ова го истакна градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков, по состанокот на Кризниот штаб, на кој беа присутни у директорите на јавните претпријатија.

Од првичните информации со кои располагаме, отежнат е сообраќај на одредени улици поради обилните врнежи и големата вода која се уште се слива, има пријави за поплавени домови, дворови, куќи а штетата на земјоделските култури очигледно ќе биде огромна бидејќи невремето кое траеше повеќе од половина час беше проследено со врнежи од град со големина на лешник и орев. – рече Пецаков по состанокот на Кризниот штаб.

Пецаков: Отежнат сообраќај, поплавени домови, штетата на земјоделските култури огромна

Општина Охрид ги стави на располагање сите расположливи капацитети во расчистување на последиците од големото невреме што...

Мате Парлоф / 24 јуни, 2023 14:32

Невреме проследено со обилни врнежи од дожд, град и електрични празнења попладнево го зафати Охридскиот регион.

Како што може да се види од видеата, силниот дожд пропратен со силен ветер ги поплави улиците. Истовремено падна и град со големина на лешник. Невремето веројатно предизвика големи штети на земјоделските култури, кои допрва ќе се согледуваат.

(Видео) Големо невреме во Охрид, улиците поплавени

Невреме проследено со обилни врнежи од дожд, град и електрични празнења попладнево го зафати Охридскиот регион. Како што...

Мате Парлоф / 14:28

Нивото на Вардар и во делот од Демир Капија до Гевгелија е на високо ниво, информираат од регионалниот центар за управување со кризи од Струмица. Нивото на реката Вардар кај Демир Капија синоќа било 260 сантиметри, што е за околу 30 сантиметри повеќе од утринското мерење.

Но, од ЦУК Струмица велат дека засега нема опасност од излевање во долниот дел од течението, од селата Удово, Марвинци и Гевгелија, бидејќи за да дојде до тоа, како што велат, нивото треба да се зголеми на 350 сантиметри.

Од регионалниот ЦУК од Прилеп велат дека има оштетување на коритото на „Дабнички канал“ на улицата „Кеј 19 –ти Септември“ наспроти објект – зграда 3 и е направена дупка што е проширена до работ со асфалтот од улицата. По утврдувањето дека тоа претставува опасност за непретпазливи минувачи и евентуално пропаѓање на асфалтот при минување на потешки возила, од ЦУК Прилеп велат дека го известиле ЈП „Водовод и канализации – Прилеп“ и од нив е побарано веднаш да се изврши обележување на местото за да се предупредат минувачите, а и возачите, да не поминуваат покрај самиот раб на коловозот.

Вардар надмина три метри кај Демир Капија, водостојот зголемен на сите мерни станици

Според УХМР, нивото на водата расте и на Пчиња, Црна Река, Струмица и на други водотеци, а во текот на денешниот и утрешниот...

admin@magazin / 18 јуни, 2023 10:26