Нивото на Вардар и во делот од Демир Капија до Гевгелија е на високо ниво, информираат од регионалниот центар за управување со кризи од Струмица. Нивото на реката Вардар кај Демир Капија синоќа било 260 сантиметри, што е за околу 30 сантиметри повеќе од утринското мерење.

Но, од ЦУК Струмица велат дека засега нема опасност од излевање во долниот дел од течението, од селата Удово, Марвинци и Гевгелија, бидејќи за да дојде до тоа, како што велат, нивото треба да се зголеми на 350 сантиметри.

Од регионалниот ЦУК од Прилеп велат дека има оштетување на коритото на „Дабнички канал“ на улицата „Кеј 19 –ти Септември“ наспроти објект – зграда 3 и е направена дупка што е проширена до работ со асфалтот од улицата. По утврдувањето дека тоа претставува опасност за непретпазливи минувачи и евентуално пропаѓање на асфалтот при минување на потешки возила, од ЦУК Прилеп велат дека го известиле ЈП „Водовод и канализации – Прилеп“ и од нив е побарано веднаш да се изврши обележување на местото за да се предупредат минувачите, а и возачите, да не поминуваат покрај самиот раб на коловозот.

Вардар надмина три метри кај Демир Капија, водостојот зголемен на сите мерни станици

Според УХМР, нивото на водата расте и на Пчиња, Црна Река, Струмица и на други водотеци, а во текот на денешниот и утрешниот...

admin@magazin / 18 јуни, 2023 10:26

Најново метео

МАКЕДОНИЈА НА УДАР НА ЈУЖНО СТРУЕЊЕ НА ВИСИНА КОЕ ЌЕ УСЛОВИ НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ – ЗИМСКО СЦЕНАРИО НЕМА НА ВИДИК!

Претежно облачното време и понатаму продолжува во Македонија. Повремено ќе има појава и на сончеви периоди а утре и тоа особено...

admin@magazin / 4 декември, 2022 11:48

Најново метео

ДОАЃА НОВА ТУРА НА МНОГУ ДОЖД: НАЈГОЛЕМО КОЛИЧЕСТВО НА ВРНЕЖИ СЕ ОЧЕКУВА ВО ЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА!

Денес особено попладне и навечер, како и во текот на ноќта ќе има нови врнежи од дожд а снег ќе врне само на највисоките планински...

Перо Милчин / 22 ноември, 2022 12:36

Најново метео

НАЈАВИТЕ СЕ ОСТВАРИЈА – ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ ЗА ОВАА СЕЗОНА И НА ПОПОВА ШАПКА! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ ДЕТАЛИТЕ И ВИДЕАТА…

Како што најавивме, нашата територија денес се наоѓа под влијание на постудена воздушна маса од север која услови северен...

admin@magazin / 12 ноември, 2022 13:55

Најново метео

ДОАЃА НОВА ПОГОЛЕМА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО – ДОЖД ВО ГРАДОВИТЕ А СНЕГ НА ПЛАНИНИТЕ! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ НАЈНОВИТЕ ДЕТАЛИ…

До овој петок времето во Македонија ќе се задржи стабилно, суво и сончево. Сепак во петок полека облачноста ќе се зголемува,...

admin@magazin / 9 ноември, 2022 13:32