Максималните дневни температури, се до крајот на оваа недела ќе бидат под просекот и ќе се искачуваат во интервалот претежно од 15 до 24 степени.

ВРНЕЖИ ОД ДОЖД: Во текот на денот се очекуваат грмежи низ нашата земја!

До крајот на денов, како и во текот на следните денови во нашата држава времето ќе биде променливо облачно со повремени локални...

Стојче Бушин / 28 мај, 2020 9:20

Ќе има и локални послаби врнежи од дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините.

ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА: Врнежи од дожд и снег во земјава!

До крајот на денов кај нас ќе се задржи претежно облачно време. Ќе има и локални послаби врнежи од дожд на ниските и снег на...

Стојче Бушин / 26 март, 2020 8:49

Се очекуваат врнежи од снег во земјава!

СНЕГОТ СЕ ВРАЌА: Се очекува снежна покривка од 20 до 30 сантиметри- најнови детали

До крајот на денов, нашата територија ќе се наоѓа под влијание на многу постуден воздух кој се спушта од североисточните...

Стојче Бушин / 23 март, 2020 7:12

Временска прогноза во нашата земја!

НОВ БРАН НА ВРНЕЖИ: Следуваат ветрови и нова циклонска активност во Македонија

Под влијание на нова циклонска активност која се формира над северна Италија, во текот на денешниот ден од запад облачноста...

Стојче Бушин / 6 март, 2020 7:13

Доцна попладне и навечер ветерот ќе го промени правецот во северозападен. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 17 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец, особено претпладнево. Доцна попладне и навечер ветерот ќе го промени правецот во северозападен, максималната дневна температура на воздухот се очекува да се искачи до околу 14 степени.

Следува период на врнежи- денеска никако не заборавајте чадор

До крајот на денов во нашата држава ќе имаме претежно облачно време со повремени врнежи од дожд, локално и тоа особено во...

Катерина Крстиќ / 4 март, 2020 10:37

Потоа во следниот период ќе продолжи доста променливото време, нови врнежи и тоа под влијание на нов влажен воздушен бран очекуваме во петок и за време на викендот.

НЕВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Доаѓаат интензивни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер!

До крајот на денов а особено попладнево и вечерва од запад ќе започнат врнежи од дожд, во текот на ноќта и утре врнежите ќе...

Стојче Бушин / 3 март, 2020 7:11

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

ВНИМАНИТЕ ДО ВОЗАЧИТЕ: Внимателно возете, влажни патишта во земјава

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор...

Рејхан Бајрами / 1 декември, 2019 9:19

Во најголем дел од Европа ЗЛАТКА условува многу нестабилно и врнежливо време.

ВРНЕЖИ И ЗАСИЛЕН ВЕТАР: Од запад доаѓа ПОГОЛЕМ влажен бран, следуваат обилни врнежи!

Територијата на нашата држава се наоѓа под влијание на циклонот ЗЛАТКА, кој понатаму од запад ќе услови во нашата држава...

Перо Милчин / 3 ноември, 2019 19:28