Груевски во својот пост посочи дека не постои реформа или закон што ќе промени нешто во судството во Македонија се додека државата функционира како што вели по принцип на мафијашка држава каде власта контролирајќи го обвинителството и судот своите најважни преставници ги ослободува од гонење (освен оние со кои самата ќе одлучи да ги елиминира од сосема други побуди), а истите институции преку фабрикувани случаи ги користи за гонење на политичките неистомисленици и каде пресудите на судот ги носи и испорачува еден човек или неговата најблиска структура.

Груевски: Заев вршеше притисок врз судот- одлуката на Врховен не е изненадување!

Нема воопшто никакво изненадување во одлуката на врховниот суд да ја потврди пресудата за “Тенк”, кој е само дел од поширокиот...

Катерина Крстиќ / 18 септември, 2020 18:19

СИТЕ БОМБИ СЕ ДАДЕНИ НА СЈО, ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ИСПИТААТ КОЈ ГИ ПУШТИЛ СНИМКИТЕ НА МИЛОШОСКИ СО ВАНГЕЛОВСКИ, РЕЧЕ ПРИВРЕМЕНИОТ ПРЕМИЕР СПАСОВСКИ

Поранешниот шеф на полицијата: Милошоски лаже, Зоран Заев ги предаде сите снимки!?

Техничкиот премиер Оливер Спасовски и поранешен прв човек на МВР, вели дека сите бомби СДСМ ги предал на Специјалното јавно...

Македонка Димкин / 7 март, 2020 12:36

Во име на владеењето на правото, прашањата поврзани со СЈО, правно и законски можат и треба да бидат решени само со нов закон

Калкашлиева: Писмата на Јанева не можат да бидат основа за предметите на СЈО

Судијката во пензија, Милојка Калкашлиева, поранешен член на Врховниот суд, со свој став за притворските писмата на Катица...

Данаил Михајловски / 14 септември, 2019 11:09

Иззмени од гласање треба да бидат и судијките Лидија Неделкова, бидејќи со Вангеловски се пријавија меѓу себе во Судскиот совет поради нестручно и несовесно вршење на функцијата, како и Марија Матеска, која Вангеловски исто така ја пријави во Судскиот совет.

СЕАД КОЧАН МУ ЈА УНИШТИ КАРИЕРАТА: Кои судии ќе му „пресудат“на Вангеловски

Порталот А1он направи интересна анализа откако во јавноста беше објавено дека Јово Вангеловски беше разрешен од функцијата...

Весна Петровска / 12 септември, 2019 18:35

ДУИ и СДСМ конечно се договорија кој ќе го води Врховниот суд

ДУИ доби в.д. претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски разрешен

Разрешувањето на досегашниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, иако беше контраверзно, сепак подолго време...

Данаил Михајловски / 10 септември, 2019 15:33

Парламентот на Каталонија, ја отфрли одлуката на Врховниот суд на Шпанија, со што поранешниот претседател Пуџдемонт и пет негови соработници, остануваат пратеници

Каталонскиот Парламент одби да му го одземе правото на глас на Пуџдемон

Регионалниот Парламент на Каталонија гласаше против одлуката на шпанскиот Врховен суд за привремено отстранување на поранешниот...

Мартин Попоски / 3 октомври, 2018 10:20

Ќе се извини ли Поповска кон ВМРО - ДПМНЕ што 4 години тврдеше дека казната за нејзиниот зет е класична политичка уцена?

Поповска од ДОМ си го измислила прогонот за нејзиниот зет

Лидерката на ДОМ веќе долго време во јавноста креваше тензии тврдејќи дека нејзиниот зет Перо Јосифовски бил жртва на политички...

Мирко Бачиќ / 26 август, 2018 13:55