Едноставната анимација создадена од научникот Џејмс О'Доног целата акција ја става во перспектива.

Земјата патува низ вселената со 2.000.000 километри: ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДA ТОА(видео)

Не можеме да го почувствуваме тоа, но низ вселената „шетаме“ со брзина од 2 милиона километри на час. Тоа е така затоа што...

admin@magazin / 28 април, 2022 3:31

Кох слета утринава со капетанот Лука Пармитано од Италија и Русинот Александар Скворцов. 

Жената која најдолго престојуваше во Вселената, се врати на Земјата

Американката Кристина Кох и официјално стана првата жена астронаутка која успеа 328 дена да преживее  во Вселената. Кох...

Катерина Крстиќ / 7 февруари, 2020 15:13

56- годишната Шарман која е вработена во Кралскиот колеџ во Лондон тврди дека мора да постои живот и надвор од планетата Земја пренесе Би-би-си.

Првата Британка астронаут тврди: Вонземјани постојат и живеат меѓу нас?!

Првата британска астронаутка Хелен Шарман за списанието „Обсервер“ тврди дека вонземјаните постојат и можно е тие веќе...

Катерина Крстиќ / 14 јануари, 2020 10:47

Со оглед на тоа дека квинтилионот е број кој содржи 30 нули, тоа значи дека кога парите би биле рамномерно поделени меѓу сите жители на нашата планета, секој од нас би добил околу 93 милијарди долари.

НОВО СВЕТСКО ЛУДИЛО: Во 2026 НАСА ќе стигне на астероид полн со злато

Постои едно место на кое има толку многу злато и платина, што кога би се продале сите тие метали, а меѓу нив покрај споменатите...

admin@magazin / 30 ноември, 2019 16:25

Трошоците престојот се вистинска ситница - ноќевање ќе чини 35.000 долари. Иако на прв поглед се чини дека е огромен износ, но многу светски милијардери трошат повеќе на будалештини.

НАСА од 2020 ќе носи туристи во вселената: Патувањето ќе чини 35.000 евра

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека ќе почне да организира туристички летови кон светот до 2020 година! Тие...

Весна Петровска / 9 јуни, 2019 21:58