Гренел исто така потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп има намера да ја посети Србија, што би било првпат по Џими Картер.

ГРЕНЕЛ ЗА ВУЧИЌ: Тој е тежок преговарач, се бори за српскиот народ!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, беше многу тежок преговарач, изјави специјалниот советник на американскиот претседател...

Катерина Крстиќ / 15 септември, 2020 10:48

О’Брајан ги пренесе зборовите на министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, на официјалниот профил на Твитер на Советот за национална безбедност на СРПСКИ јазик, кои беа реакција на нечуената навреда на портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

АПЛАУЗИ ЗА ХРАБРОСТА НА ВУЧИЌ: Српскиот претседател доби незапамтени комплименти од Американците!

Советникот за национална безбедност на Белата куќа Роберт О’Брајан упати невиден комплимент до српскиот претседател Александар...

Катерина Крстиќ / 8 септември, 2020 11:56

Вучиќ рече дека следат најтешките прашања, според кои има целосно спротивставени ставови, што ќе ги направи разговорите комплицирани и тешки.

ВУЧИЌ ОД БРИСЕЛ: Нашата борба покажа големо достигнување во САД!

Претседателот на Република Србија денеска е во Брисел, каде учествува на новата рунда дијалог меѓу Белград и Приштина на...

Катерина Крстиќ / 7 септември, 2020 15:06

Вучиќ вчера потпиша договор со Приштина за економска нормализација во Белата куќа, во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп, а денес зборуваше за деталите за ТВ Пинк.

ВУЧИЌ ОД ВАШИНГТОН: Се боревме за Србија – договорот е добар за двете страни, но ЕУ не е задоволна

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од Вашингтон се обрати на српските граѓани. Вучиќ вчера потпиша договор со Приштина...

Перо Милчин / 5 септември, 2020 21:19

Тој јасно рече дека тоа е неприфатливо за Србија и дека Вучиќ ќе постапува во согласност со уставот. 

Дачиќ: САД понудија Србија да го признае Косово- Вучиќ ги одби!

Во вчерашното гостување во емисија на ТВ Пинк, српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ ги коментираше почетокот...

Катерина Крстиќ / 4 септември, 2020 10:25

Како што се наведува, Вучиќ ќе учествува на разговорите за економска соработка меѓу Белград и Приштина, кои се организирани од Белата куќа.

ВУЧИЌ ОД ДЕНЕСКА ВО САД: Во Белата куќа денеска почнува дводневниот состанок за Србија и Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од денеска до 5 септември ќе престојува во посета на Соединетите држави, соопшти...

Катерина Крстиќ / 3 септември, 2020 10:15

Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, закажа консултации за формирање на новата Влада, Курир.рс дозна ексклузивно.

ЕКСКЛУЗИВНО КУРИР.РС: Вучиќ закажа консултации за формирање на нова влада- ЕВЕ СО КОГО ЌЕ СЕ СРЕТНЕ

Како што открива Курир.рс, на разговор прво ќе дојдат малцинските партии, потоа СПАС, СПС и конечно СНС. Денес, претседателот...

Рејхан Бајрами / 12 јули, 2020 14:58

Макрон го пречека Вучиќ во Елисејската палата, каде тие први разговараа приватно, и потоа го продолжија разговорот за време на работната вечера.

Вучиќ на вечера во Франција со најмоќните светски лидери: Во четири очи со МАКРОН

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера се сретна во Париз со претседателот на Франција, Емануел Макрон. Макрон...

Стојче Бушин / 10 јули, 2020 6:21