Претседателот исто така изјави дека Храмот на Свети Сава, кој патријархот го посакувал е храм на токму таква силна Србија.

ВУЧИЌ СЕ ПРОСТИ ОД ИРИНЕЈ: Неговата Светост ги затвори очите онака како што и живееше, во мир

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, предмалку зборуваше на погребот на патријархот Иринеј. – Неговата Светост...

Мартин Попоски / 22 ноември, 2020 13:14

Кога лекарите му ја соопштиле здравствената состојба на Иринеј, тој бил видливо потресен и со солзи во очите!

Вучиќ вечерва во болница го посети Иринеј: Започнал да плаче кога лекарите му ја соопштиле вистината!

Патријархот Иринеј се уште е во тешка состојба и е на апарати за дишење, а лекарите се борат за неговиот живот! Претседателот...

Мирко Бачиќ / 19 ноември, 2020 22:40

Имаме многу добра соработка со СПС на Ивица Дачиќ. Имавме нешто поинакви ставови за тоа како треба да изгледа во иднина, но јас ги прифатив предлозите на Дачиќ.

ВУЧИЌ ОБЈАВИ СО КОГО СНС ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДАТА: Дачиќ ќе биде претседател на Собранието!

Српскиот претседател Александар Вучиќ и се обраќа на нацијата по завршувањето на седницата на Претседателството на Српската...

Владо Марин / 20 октомври, 2020 21:00

- Албанците очекуваат некој да изврши притисок врз Србија а Србија само да каже дека нема проблем, се ќе потпишеме, рече Вучиќ, додавајќи дека е горд на својата работа и резултатите.

ВУЧИЌ: Албанците очекуваат некој да изврши притисок врз Србија!

Претседателот Вучиќ ги повика граѓаните да ги почитуваат мерките против ширење на вирусот корона: Никој не сака да носиме...

Рејхан Бајрами / 11 октомври, 2020 16:59

Ние што го познаваме Андреј сме со него и гордо ќе се бориме со него за нови победи на СНС и неговиот брат. 

Ова е братот на српскиот претседател АНДРЕЈ ВУЧИЌ: Обвинет за трговија со дрога и сопственик на многу фирми во Србија!

Пратеникот на СНС, Владимир Ѓукановиќ оцени дека Андреј Вучиќ стана легитимна мета на бројни насилници од партиите во Србија....

Перо Милчин / 9 октомври, 2020 16:48

На вас и на големите луѓе на Србија им посакувам се најдобро.

ТРАМП МУ НАПИША НА ВУЧИЌ: Ви посакувам се најдобро на вас и на големите луѓе во Србија!

Американскиот претседател Доналд Трамп испрати писмо до српскиот претседател Александар Вучиќ. Во писмото на американскиот...

Рејхан Бајрами / 7 октомври, 2020 19:45

Во интервјуто Вучиќ посочува дека не сакаат да гласаат за независност за Косово, бидејќи како што вели „она што сите ни го нудат е ништо“.

Вучиќ: Бараат да ја признаеме независноста на Косово а да не добиеме ништо!

Српскиот претседател Александар Вучиќ, во интервју за австрискиот дневен весник „Клајн Цајтунг, искрено проговоре за средбата...

Катерина Крстиќ / 6 октомври, 2020 8:07

Многу е важно дека изборите поминаа мирно, без никакви инциденти и важно е дека граѓаните на Србија покажаа колку ја почитуваат демократијата и изборите “, рече Вучиќ!

ВО ЖИВО: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СРБИЈА СЕ ОБРАТИ НА НАЦИЈАТА – Вучиќ го објави името на мандатарот

Пишувањето на Курир.рс е потврдено, Ана Брнабиќ повторно ќе биде премиер на Србија, соопшти претседателот на Србија, Александар...

Владо Марин / 5 октомври, 2020 20:10