Откако веќе прифати во јули да го спаси главниот увозник на гас со спасувачки договор од 15 милијарди евра, државата сега ќе го откупи 56% од акциите на финскиот Фортум за 0,5 милијарди евра.

ГЕРМАНИЈА ГО НАЦИОНАЛИЗИРА ЕНЕРГЕТСКИОТ ГИГАНТ УНИПЕР ПОРАДИ ГАСНАТА КРИЗА

Германската влада се согласи на национализација на енергетската компанија Унипер, бидејќи се стреми да ја одржи индустријата...

Сара Фемина / 22 септември, 2022 7:08

Сепак, сè уште нема точен одговор на клучното прашање, а тоа е за количеството гас што ќе помине низ Северниот тек.

Од денеска Русија повторно испорачува гас кон Европа, не се знае колку

Испораките на руски гас за Германија ќе бидат повторно воспоставени утре преку гасоводот Северен тек, каде што завршуваат...

Мате Парлоф / 21 јули, 2022 8:41

Министерот за енергетика Кумер потврди дека деновиве Владата усвоила мерки и препораки за заштеда на енергија и нејзина рационална потрошувачка во државната администрација и поширокиот јавен сектор, со што би можело да заштеди околу десет отсто од вкупната потрошувачка за таа намена, за ладење

Словенија воведе прво ниво на предупредување поради намаленото снабдување со гас

Словенечката Регулаторна агенција за енергетика објави прво од четирите нивоа на рано предупредување за можни потешкотии...

Мате Парлоф / 13 јули, 2022 5:32

„’Гаспром’ ја прекина работата на уште една гасна турбина на Сименс на станицата Портоваја, каде што се полни Северен тек, а каде од утре дневното производство ќе падне од 100 на 67 кубни метри гас дневно“

Москва ја намалува испораката на гас за Европа преку Северен тек за уште 33 отсто

Рускиот гигант „Гаспром“ објави дека го намалува доставувањето гас за Европа за уште една третина преку гасоводот Северен...

Перо Милчин / 16 јуни, 2022 6:56

Ентитетите на списокот на засегнати фирми на веб-страницата на руската влада во средата беа главно со седиште во земји кои воведоа санкции кон Русија како одговор на нејзината инвазија на Украина, повеќето од нив членки на Европската унија.

РУСИЈА ВОВЕДУВА САНКЦИИ ЗА ЕДИНИЦИТЕ НА ГАЗПРОМ ВО ЕВРОПА И САД И ЗА ДЕЛ ОД СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ГАСОВОДОТ

РУСИЈА ВОВЕДУВА САНКЦИИ ЗА ЕДИНИЦИТЕ НА ГАЗПРОМ ВО ЕВРОПА И САД И ЗА ДЕЛ ОД СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ГАСОВОДОТ! Москва воведе...

Едмонд Бекири / 12 мај, 2022 17:03

Русија сака такво нешто, дискутабилно е од гледна точка дали е тоа легално и во согласност со договорните односи, како и дали е применливо и како би се применувало“, рече Николов.

Сепак, Бугарија го поддржува генералниот став на ЕУ – ќе инсистира на плаќања како и досега во долари или евра. Бугарскиот договор ја подразбира американската валута.

„Сигурно ќе го усогласиме нашиот став со ЕУ. Она што се очекува во писмото, ако не се лажам, се однесува на 18 април, тоа е следната исплата“, додаде министерот.

Останува прашањето што ќе биде со снабдувањето со гас доколку не се најде решение со Русија за плаќањето, пишува бугарскиот портал.

Економистите прогнозираат дека цената на гасот нема набргу да почне да паѓа.

Бугарија доби официјално барање од Русија

Бугарија добила официјално писмо од „Газпром“ во кое бара рускиот гас да се плаќа во рубли, пишува „Новините“. Како...

Рејхан Бајрами / 5 април, 2022 6:24

Ова е резултат на политиката на солидарност во овие времиња на предизвици во кое заедничката стратегија дава резултати, се вели меѓу другото во заклучоците на Европскиот Совет.

Македонија ќе биде вклучена во Платформата за заедничко купување течен гас (LNG) што го договорија ЕУ и САД

Македонија, како и другите земји на Западен Балкан, ќе биде вклучена во Платформата за заедничко купување течен гас (LNG) и...

Перо Милчин / 27 март, 2022 11:27

Тешко е да се процени колку ќе чини замена на рускиот гас од цевки со течен гас. Од почетокот на годината земјите плаќаат меѓу 200 и 800 милиони евра дневно за испораките на „Газпром“. Во моментов, двете страни се фокусирани само на испораки со долгорочни договори – руската компанија не обезбедува дополнителен гас на европскиот пазар од летото 2021-ва година.

Пополнувањето на европските складишта ќе биде тешко без рускиот гас

Пред десет дена Европската комисија ги претстави своите насоки за намалување на зависноста на ЕУ од рускиот природен гас....

Перо Милчин / 19 март, 2022 14:29