Еминентниот спортски сајт „Goal.com“ преку социјалните мрежи постави неколку фотографии од овој меч, изразувајќи го неверувањето дека 65-та селекција на ФИФА ранг-листата ја победи светската велесила Германија.

(ФОТО) Светските медиуми во шок по победата на Македонија над Германија!

Голема победа остварија македонските фудбалери во квалификациите за СП во Катар. Совладан е повеќекратниот светски и европски...

Перо Милчин / 1 април, 2021 7:00

Според Холштајн, заедничкото менаџирање со мигрантските текови во Европа е исклучително важно за постигнување успеси во овој сегмент!

Предадена донација од возила и опрема во вредност од 660.000 евра за Граничната полиција

Ми причинува особено задоволство што денеска заедно со амбасадорката на Сојузна Република Германија Н.Е. Анке Холштајн...

Сара Фемина / 18 февруари, 2021 6:17

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка и Австрија е привремена мерка преземена...

Мирко Бачиќ / 15 февруари, 2021 21:17

Пред утрешниот состанок меѓу Меркел и премиерите на 16 федерални покраини за ограничувачки мерки, канцеларката рече дека основните училишта, градинки, фризери и малопродажба треба да имаат приоритет во олеснувањето на мерките.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Заклучувањето на Германија ќе трае до крајот на февруари

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека заклучувањето во Германија треба да трае до крајот на февруари. Тоа...

Сара Фемина / 9 февруари, 2021 20:12

Германската метеоролошка служба ДВД апелираше до граѓаните да останат дома, а властите им помагаа на бездомниците засолнувајќи ги во топлите засолништа, пренесе АП.

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повеќе од 200 сообраќајки, железничките не работат- ХАОС на улиците!

Снежна бура и силни ветрови ги погодија северна и западна Германија денес, што предизвика прекин на железничкиот сообраќај,...

Мирко Бачиќ / 7 февруари, 2021 16:28

Одлуката, која важи до 17 февруари, се однесува на Велика Британија, Ирска, Бразил, Португалија и Јужна Африка, со цел „заштита на германското население“, објави Министерството за здравство на Германија.

ГЕРМАНИЈА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ ЗА ПАТНИЦИ ОД 5 ЗЕМЈИ: Сака да спречи ширење на нов вид корона

Од утре, Германија ќе го ограничи влезот на нејзината територија, по копно, море или воздух, за патниците кои доаѓаат од пет...

Мирко Бачиќ / 29 јануари, 2021 20:45

Спан, кој е под политички притисок поради бавниот почеток на кампањата за вакцинација во Германија, денес на Твитер напиша дека канцеларката Ангела Меркел и 16 сојузни гувернери треба да одржат посебен состанок за стратегијата за вакцинација.

ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВЈЕ НЕ Е ОПТИМИСТ: Јенс Спан- не чекаат 10 тешки недели за да набавиме вакцина

Германскиот министер за здравство Јенс Спан денес изјави дека земјата се соочува со “тешки недели“ поврзани со тешкотиите...

Перо Милчин / 28 јануари, 2021 16:37