Меркел на конференцијата се осврна и на прашањето за економијата, односно истакна дека ќе се посвети и на прашањето за одржување на економската активност. Меркел рече дека за цел има да ги зачува работните места.

Меркел: Очекувам да се влоши ситуацијата со коронавирусот, училиштата и градинките треба да бидат најважното прашање!

На денешната годишна прес-конференција во Берлин, германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека очекува во наредните...

Катерина Крстиќ / 28 август, 2020 17:47

Се верува дека Меркел има фобија од кучиња. Тоа добро го знаат оние што се бават со нејзината биографија.

МЕРКЕЛ СЕ ПЛАШИ ОД КУЧИЊА И Е СТРАСТВЕН ФУДБАЛСКИ ОБОЖАВАТЕЛ !

Денеска во светот одекна веста дека мајката на германската канцеларка Ангела Меркел, Херлинд Казнер, почина на возраст од...

admin@magazin / 10 април, 2019 22:00

Кемниц и пресуди на Меркел, по обидот да ги игногира немирите во сопствената држава а да се позиционира на светската политичка сцена, Меркел без поддршка и од матичната партија

Германските медиуми прогнозираат крај на ерата на Меркел

Прогнозите за иднината на канцеларката Ангела Меркел денеска се главна тема во германските медиуми, откако нејзин близок...

Мартин Попоски / 26 септември, 2018 13:12

По посетата на Германија од страна на рускиот претседател Владимир Путин канцеларката Меркел со телефонски разговор со Доналд Трамп на исти теми

Меркел и Трамп разговарале и за Западен Балкан

Германската канцеларка Ангела Меркел и американскиот претседател Доналд Трамп денеска телефонски разговарале, а меѓу темите...

Мирко Бачиќ / 28 август, 2018 8:45